InspiracjeMiejscaJaskinia z oknem na Tatry. Widoki zapierają dech

Jaskinia z oknem na Tatry. Widoki zapierają dech

Jaskinia w górach
Jaskinia w górach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | gubernat

05.04.2024 14:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, że w Polsce istnieje ponad 5 tysięcy jaskiń? Kilkanaście z nich jest udostępnionych dla zwiedzających. Należy do nich na pewno Jaskinia Mylna z zapierającym dech widokiem na góry. Poznaj szczegóły jak najłatwiej dostać się do Okna Pawlikowskiego!

Jaskinia Mylna położna jest na terenie Doliny Kościeliskiej. Należy ona, wraz z Jaskinią Raptawicką oraz Jaskinią Obłazkową, do systemu Jaskiń Pawlikowskiego. Jaskinia Mylna charakteryzuje się dwoma otworami wejściowymi: południowym oraz północnym. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje miejsce, z którego rozpościera się piękny widok na Tatry. Jest to Okno Pawlikowskiego. Wyjaśniamy jak się tam najłatwiej dostać!

Jak dotrzeć do Okna Pawlikowskiego?

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest Okno Pawlikowskiego. To po prostu otwór skalny, z którego rozpościera się piękny widok na Tatry. Nazwa tego miejsca wzięła się od Jana Pawlikowskiego, który w 1885 odkrył Jaskinie Mylną. To właśnie w niej znajduje się słynne Okno Pawlikowskiego, a właściwie to okna. Niektórzy mylnie sądzą, że jest tylko jedno. W rzeczywistości w pierwszej komorze jaskini znajdują się dwa otwory widokowe. Konkretnie chodzi o tak zwaną Obłazową Jamę. Na szczęście wejście tam jest możliwe bez dodatkowego światła.

Jak najszybciej dotrzeć do Okna Pawlikowskiego? Należy udać się do Doliny Kościeliskiej i znaleźć czerwony szlak. To właśnie kierując się tym oznaczeniem, najłatwiej dojść do Jaskini Mylnej. Kiedy już tam dotrzemy, warto zwiedzić całą jaskinię, ponieważ jest łatwa do przejścia i ciekawa. Ciekawostką jest, że łączna długość wszystkich korytarzy jaskini wynosi 1630 metrów, jednak dla zwiedzających została udostępniona tylko 300-metrowa trasa. Całe przejście jaskini trwa około 30 minut. Warto podkreślić, że ruch w jaskini jest jednokierunkowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy można iść do jaskini samemu?

Tak, można iść do Jaskini Mylnej samemu, jednak nie jest to zalecane z powodów bezpieczeństwa. Istnieje złota zasada, że w góry nie powinno się chodzić samotnie. Należy zawsze mieć na uwadze, że każda jaskinia to miejsce, w którym panują bardzo wyjątkowe warunki. Należy więc tam zachować ostrożność. Jeśli jesteś miłośnikiem eksplorowania, jednak nie masz zbyt dużego doświadczenia, to pamiętaj, aby nie zapuszczać się do jaskiń, które wymagają pewnych umiejętności. Inaczej możesz narazić swoje życie.

Bez większego doświadczenia polecamy ci zobaczyć takie miejsce jak Jaskinia Mroźna, która jest chyba najbardziej przystępną ze wszystkich jaskiń w polskich górach. Powinna ci się spodobać również Jaskinia Obłazkowa oraz Jaskinia Bielska.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także