PoradyKawa rozpuszczalna szkodzi zdrowiu? Dietetyk wyjaśnia

Kawa rozpuszczalna szkodzi zdrowiu? Dietetyk wyjaśnia

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowsza od sypanej?
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowsza od sypanej?
Źródło zdjęć: © Genialne
16.03.2024 21:10, aktualizacja: 17.03.2024 18:33

Jakiś czas temu kawa rozpuszczalna została uznana za jeden z najgorszych produktów żywnościowych. Mimo to wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy z torebki. Czy rozpuszczalna ma faktycznie tak wiele wad, czy jednak cała sprawa z jej negatywnym działaniem jest zbyt wyolbrzymiona?

Z pewnością słyszałaś opinię, że kawa rozpuszczalna to "największe zło". Wiele osób twierdzi, że to napój kawopodobny, który z prawdziwymi ziarnami ma mało wspólnego. Czy faktycznie należy bać się kawy rozpuszczalnej? Dr Bartek Kulczyński opublikował filmik na kanale YouTube, gdzie tłumaczy różnice między kawą ziarnistą a kawą rozpuszczalną.

Czy kawa rozpuszczalna to prawdziwa kawa? Możesz się zdziwić

Produkcja kawy rozpuszczalnej nie odbiega tak bardzo od tej, co kawy ziarnistej. Początkowe etapy oczyszczania i prażenia są takie same. Później zachodzi kilka zmian w mieleniu ziaren, które następnie zostają zaparzone i poddane procesowi suszenia. Są dwie metody wyciągania wody z ziaren: liofilizacjasuszenie rozpyłowe.

Pierwsza ma na celu wyciąganie wody w temperaturze poniżej zera, dzięki czemu kawa nie traci swoich właściwości odżywczych. Druga opcja polega na rozpyleniu ekstraktu i poddaniu go działaniu gorącego powietrza. Jak widać, w żadnym z tych etapów nie dodaje się żadnych związków chemicznych, o które posądza się kawę rozpuszczalną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiadając na pytanie tytułowe — tak, kawa rozpuszczalna jest prawdziwą kawą. Nazywanie kawą produktu, który ma w sobie inne dodatki, jest niezgodne z prawem. Każdy producent ma obowiązek poinformować na etykiecie, że jego wyrób jest kawopodobny, jeśli w składzie ma jakieś inne składniki poza ziarnami.

Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Większość tych, którzy twierdzą, że kawa rozpuszczalna jest niezdrowa, myli ją z napojem kawopodobnym. Bardzo łatwo oddzielić ziarno od plew, nie inaczej jest w przypadku obu napojów. Jeśli w składzie napoju znajdziesz dodatki z oznaczeniem "E", stabilizatory, cukier czy syrop glukozowy, to znak, że taka kawa ma mało wspólnego z oryginalnym naparem.

Prościej mówiąc, jeśli kawa ma napis "3w1" lub "z dodatkiem mleka", to możesz spodziewać się, że nie jest to wartościowy napój. Podobnie z wszystkimi kawami w puszkach, które są pełne cukru, dodatków smakowych czy mleka w proszku.

Kawa ziarnista jest zdrowsza od rozpuszczalnej?

W swoim filmiku dr Bartek Kulczyński powołuje się na badania z czasopisma "Food Chemistry", jednego z najbardziej miarodajnych źródeł wiedzy o żywności, gdzie napisano o różnicach między kawą rozpuszczalną a ziarnistą. Okazuje się, że kawa rozpuszczalna ma pewną przewagę nad swoją przeciwniczką.

Kawa rozpuszczalna charakteryzuje się wyższą zawartością przeciwutleniaczy niż zwykła kawa ziarnista, co skłania do pewnych przemyśleń. Dr Kulczyński omówił też wątek związku o nazwie akrylamid, który uważa się za rakotwórczy. Fakt, kawa rozpuszczalna ma go więcej, lecz jak dotąd nikt nie zbadał maksymalnej dopuszczalnej dawki tego związku dla ludzkiego organizmu.

- Fakt, że akrylamidu jest dwukrotnie więcej w kawie rozpuszczalnej, o niczym jeszcze nie świadczy, choć oczywiście im mniejszy poziom tego składnika, tym lepiej. Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że kawa zawiera wspomniany kwas chlorogenowy, który z kolei działa przeciwnowotworowo. (...) spożywanie kawy ogółem zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. Zgodnie z tymi informacjami uważam, że obecność akrylamidu, czy to w kawie ziarnistej, czy w kawie rozpuszczalnej, nie powinna być powodem do obaw" – zdradza dr Bartek Kulczyński.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także