PoradyKiedy żar leje się z nieba. 6 bezpiecznych patentów na to, jak ochłodzić kota w upały

Kiedy żar leje się z nieba. 6 bezpiecznych patentów na to, jak ochłodzić kota w upały

Kiedy żar leje się z nieba. 6 bezpiecznych patentów na to, jak ochłodzić kota w upały
Manuel
22.06.2022 09:34

Nasze ukochane sierściuchy czasem znoszą gorące dni dużo gorzej niż my, bo przecież nie mają jak zrzucić swojego futerka. W tym poradniku podpowiemy Ci jak ochłodzić kota w upały.

"Mój kot dyszy w upał"

freepik
freepik

Jest to podstawowa oznaka tego, że Twojemu kotu jest za gorąco i nie radzi sobie z regulowaniem temperatury. Potrzebna mu natychmiastowa pomoc, zanim stanie się coś o wiele gorszego. Przede wszystkim zmierz mu temperaturę, by mieć pewność, że to właśnie ona jest przyczyną dyszenia. Jeśli nie jest w normie (prawidłowa temperatura wynosi od 38,1°C do 39,2°C), to bezzwłocznie skontaktuj się z weterynarzem i podaj zwierzakowi wodę.

Udar słoneczny u kota - jak go rozpoznać?

freepik
freepik

Jest kilka charakterystycznych symptomów mogących wskazywać na to, że Twój kot dostał udaru cieplnego:

  • przyśpieszony oddech, dyszenie;
  • mocno zaróżowione uszy, dziąsła i język;
  • napady drżenia;
  • apatia i osowiałość;
  • bezwiedne oddawanie moczu i kału;
  • utrata przytomności;
  • temperatura w odbycie powyżej 40°C.

Pamiętaj, że powyższe objawy mogą się także łączyć z inną przypadłością i w każdym przypadku budzącym niepokój, warto się skonsultować z weterynarzem.

freepik
freepik

Jak ochłodzić kota w upały?

Oto najważniejsze rzeczy, które powinieneś zrobić

Codzienna pielęgnacja

freepik
freepik

Odpowiednia pielęgnacja jest ważna przez cały rok, ale jest szczególnie pomocna w miesiącach letnich. Codzienne szczotkowanie pomoże usunąć nadmiar sierści, i dzięki temu kot odczuje trochę chłodu. W szczególnie gorące dni możesz również rozważyć głaskanie zwierzęcia mokrymi rękami, aby zapewnić mu ulgę od słońca. Jest to ważne szczególnie w przypadku kotów długowłosych.

Zadbaj o to, by Twój kot mógł przebywać w cieniu, nawet na dworze

freepik
freepik

Stworzenie zacienionego miejsca na zewnątrz to świetny sposób na zapewnienie ochłody Twojemu futrzakowi. Drzewa i krzewy stanowią wspaniały, naturalny cień dla kotów kochających ogród. Możesz też spróbować stworzyć własne zacienione miejsce, rozwieszając prześcieradła lub koce. Nie zapominaj o zapewnieniu zacienionych miejsc także wewnątrz domu - zasuwaj zasłony i żaluzje, aby chronić swojego pupila przed słońcem.

"Pij malutki!"

freepik
freepik

Może się to wydawać banalnie proste i oczywiste, ale zagwarantowanie kotu dostępu do czystej, świeżej wody jest jednym z najważniejszych sposobów zapewnienia mu chłodu i ochrony przed odwodnieniem. Zawsze upewnij się, że zarówno w domu, jak i poza nim znajduje się kilka misek z wodą. Tak, aby Twój koci przyjaciel nie musiał zapuszczać się daleko w poszukiwaniu orzeźwienia. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz więcej niż jednego kota, ponieważ często nie lubią one dzielić się miskami.

Świt i zmierzch

freepik
freepik

Jeśli prognozy zapowiadają bardzo ciepłe dni, upewnij się, że Twój kot będzie mógł wychodzić na zewnątrz wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy pogoda będzie chłodniejsza. Możesz również zachęcić kota do drzemki w domu w gorętszych porach dnia, bawiąc się z nim o świcie i o zmierzchu, a także podając mu śniadanie nieco później (aby zachęcić go do powrotu do domu, zanim zrobi się zbyt ciepło).

Chroń swojego kota przed słońcem

freepik
freepik

Mimo że futro stanowi doskonałą barierę przed promieniami słonecznymi, koty mogą ulec poparzeniu słonecznemu, szczególnie w miejscach o cienkiej sierści lub pozbawionych futra (takich jak uszy i nos). Szczególnie narażone są koty bezwłose, takie jak sfinksy, lub koty o jasnym umaszczeniu, np. rude lub białe. Ochrona kotów przed oparzeniami słonecznymi jest niezwykle istotna. Mogą one prowadzić do rozwoju raka skóry. Kiedy pogoda jest gorąca i smarujesz swoją skórę kremem do opalania, pamiętaj, aby chronić również odsłonięte miejsca na skórze swojego kota kremem do opalania bezpiecznym dla zwierząt.

Kawałki lodu

freepik
freepik

Wbrew powszechnemu przekonaniu, lód może być dobrym i bezpiecznym sposobem na ochłodzenie kota. Możliwości zabawy z nim są nieograniczone - możesz zapewnić kotu kostki lodu do rzucania po podłodze, podawać mu mrożone smakołyki, a nawet wrzucić kilka kostek lodu do jego miski z wodą!

Masz jakieś własne sposoby na to jak ochłodzić kota w upały? Podziel się z nami na naszym Facebooku!

A tutaj przeczytasz o tym co zrobić, by Twój kot nie chciał już więcej zostawiać Ci przykrych niespodzianek na Twoich grządkach z kwiatami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także