Łatwiejsza w uprawie niż borówka amerykańska. Jej owoce to niebo w gębie
Fanów borówek nie brakuje, ale te rośliny są niezwykle kapryśne, przez co nie zawsze owocują, jak chcemy. Zamiast nich warto postawić na równie pyszną, ale łatwiejszą w uprawie świdośliwę. Niewielu ją zna, ale smak jej owoców to prawdziwy obłęd! Czym jest i kiedy sadzić świdośliwę?
15.03.2024 12:02
Z pewnością jesteś zaskoczony samą nazwą tej rośliny, która niestety nie cieszy się zbyt dużą popularnością, a powinna. Świdośliwa posadzona w ogrodzie może zaskoczy fanów borówek, ale zbyt mało osób wie, jak i gdzie ją sadzić oraz czego ten uroczy krzew potrzebuje. Odpowiedź na pytanie, jaki smak ma świdośliwa, nie jest łatwa, a ile osób, tyle różnych doznań smakowych. Jeśli chcesz spróbować tych wyjątkowych owoców, to musisz poznać kilka zasad uprawy świdośliwy.
Kiedy i jak sadzić świdośliwę?
Świdośliwa nie potrzebuje zbyt wiele naszej uwagi, a przy tym błyskawicznie rośnie na pęczki, czyli owoce. Roślinę tę można sadzić zarówno w ogrodzie, jak i do doniczek przez cały sezon wegetacyjny. Kluczowa w uprawie świdośliwy jest gleba, która powinna być wilgotna i mieć podłoże o lekko kwasowym odczynie pH. Najlepiej użyźnić ziemię pod sadzenie świdośliwy naturalnymi nawozami, a idealnie sprawdzi się do tego kompost lub inna bogata w minerały naturalna odżywka. Wyjątek stanowią sadzonki świdośliwy z gołymi korzeniami, które powinny trafić do gleby tylko na jesień, w przeciwnym razie nie będą szybko owocować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młode krzewy świdośliwy wymagają regularnego przycinania, czyli cięcia kształtującego, co wpłynie nie tylko na ich zdrowy wzrost, ale też uformuje je na całe lata. Po zasadzeniu świdośliwy konieczne jest przycięcie jej pędów na wysokość 1/3 ich długości, co da efekty w kolejnym sezonie. Nie oznacza to jednak, że im krzew starszy, to wymaga mniej pracy, ponieważ co roku dobrze jest usuwać ze świdośliwy chore lub suche gałęzie. Szczególnie latem świdośliwa wymaga podlewania, ponieważ nie zaowocuje, mając przesuszone podłoże.
Co warto wiedzieć o świdośliwie?
Świdośliwa często określana jest zamiennikiem borówki amerykańskiej, a wszystko za sprawą jej owoców. Na krzewie pojawiają się one późnym latem, a potrafią osiągać nawet 15 mm szerokości. Wcześniej świdośliwa kwitnie na biało, co szczególnie cieszy oczy na przełomie kwietna i maja, a najlepiej rośnie się jej w pełnym słońcu lub półcieniu. Co więcej, świdośliwa jest niezwykle odporna na chłód, przez co nie musimy obawiać się, że przez zimę zmarnieje. W jej hodowli istnieje jednak pewien haczyk, o którym warto pamiętać. Świdośliwa owocuje dopiero w 4. roku po posadzeniu, ale ten jakże długi czas oczekiwania rekompensują duże zbiory. Blisko 500 g owoców z jednego krzaczka!
Owoce świdośliwy wyróżniają się nie tylko smakiem, ale także właściwościami. Na co jest dobra świdośliwa? Tak naprawdę jej owoce zawierają w sobie zastrzyk witamin, które pozytywnie wypływają na łagodzenie stanów zapalnych, wzmocnienie odporności, jak również poprawę pracy serca. Z plonów świdośliwy można przygotowywać przetwory lub spożywać je prosto z krzaczka.