NewsyKurczaki w ciągu 70 lat zwiększyły swoją masę. Różnica jest zatrważająca

Kurczaki w ciągu 70 lat zwiększyły swoją masę. Różnica jest zatrważająca

Czy wiesz, że przez ostatnie 70 lat kurczaki zwiększyły swoje gabaryty aż czterokrotnie? Rocznie zjadamy ok. 70 miliardów sztuk, co sprawia, że hodowcy muszą w jak najkrótszym czasie wyhodować jak największe zwierzęta, które będą odpowiadać tzw. wadze rynkowej. Jak to się stało, że z czasem ptaki urosły do takich rozmiarów?

Kurczaki hodowlane.
Kurczaki hodowlane.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | davit85

16.01.2024 | aktual.: 16.01.2024 14:51

Ponad sto lat temu ludzie traktowali kurczaki jak maszynki do jajek. Mięso było jedynie produktem ubocznym, który nie był chętnie spożywany. Zmieniło się to po drugiej wojnie światowej, gdy populacja ludzi znacząco wzrosła, a wykarmienie wszystkich stało się prawdziwym wyzwaniem. Społeczeństwo zostało zmuszone do spożycia większe ilości drobiu i tak oto zakochało się w tym produkcie. Niestety hodowcy wyczuli pomysł na biznes i nieco "podrasowali" kurczaki.

Gigantyczne kurczaki

Specjaliście do spraw żywności próbowali znaleźć sposób, dzięki któremu kurczaki będą miały więcej mięsa, a tym samym nie będą tak drogie w utrzymaniu. W ten sposób powstał "kurczak przyszłości", czyli zupełnie nowa odmiana ptaka, który cechował się przerośniętymi piesiami i mocno umięśnionymi nóżkami. Kurczęta nazwano brojlerami, od angielskiego słowa "broil" oznaczającego opiekanie. Ich masa ciała i tempo wzrostu były zastraszające, lecz w obliczu głodu nikt nie zastanawiał się, czy rzeźnie działają w sposób etyczny.

Na początku lat 60. zwycięskie kurczaki miały masę 2,5 kg, którą były w stanie osiągnąć w zaledwie sześć tygodni. W tamtym czasie było to 170 proc. ówczesnej normy. Niemniej wyniki zadowoliły władze i w ten oto sposób stworzono odmianę "mięsnych ptaków". W kolejnych latach naukowcy w dalszym ciągu krzyżowali geny kurczaków, co zaczynało sprawiać, że zwierzęta masowo chorowały, głównie ze względu na dynamiczny wzrost.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zmieniły się kurczaki na przestrzeni ostatnich lat?

Naukowcy postanowili podjąć wyzwanie i zestawić ze sobą kurczęta z trzech ras kolejno z 1957, 1978 i 2005 roku. Dwie pierwsze nie podlegały hodowli selektywnej i rozmnażały się naturalnie, dzięki czemu mogły stanowić dobry punkt odniesienia w czasie. Ptaki jadły tę samą paszę i żyły w podobnym środowisku. Jakie były wyniki badania? Przez ostatnie dziesięciolecia kurczaki podniosły masę piersi o 80 proc., średnio żyją o 30 proc. krócej w porównaniu z pierwotnymi gatunkami i mają czterokrotnie większą masę ciała. Naukowcy mówią, że to nie sprawka hormonów i sterydów, ale przede wszystkim dynamicznego tempa rozwoju i krzyżowania gatunków.

Na sam koniec warto wspomnieć, że w dzisiejszych czasach kury są traktowane jako maszynki do jajek i mięsa, lecz lata temu były traktowane znacznie lepiej. Wczesna ikonografia i malunki jasno pokazują, że kurczaki były ważnym elementem w życiu ludzi. Mówi się, że przedstawiano je jako "boskie" istoty, które niegdyś były czczone i szanowane na całym świecie.