InspiracjeMiejscaMało kto wie, gdzie leży "Paryż Śląska". Mają tam nawet kopalnię srebra

Mało kto wie, gdzie leży "Paryż Śląska". Mają tam nawet kopalnię srebra

Tarnowskie Góry
Tarnowskie Góry
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Velishchuk
23.02.2024 10:54

Polska jest pełna pięknych miejsc i zakątków. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje Paryż Śląska. Mowa o Tarnowskich Górach, czyli miastu wyjątkowym i niezwykle malowniczym. Chociaż nie znajdziemy tam wieży Eiffla, to jednak możemy liczyć na wiele atrakcji!

Tarnowskie Góry to miasto, które przez wielu jest nazywane Paryżem Śląska. Znajduje się w południowej Polsce w województwie śląskim. Jest zamieszkane przez około 61 tysięcy osób. Niestety popularność tego miejsca nie jest zbyt duża i wielu turystów nie zdaje sobie sprawy, że można tu niezwykle miło i ciekawie spędzić czas. Tarnowskie Góry to piękne widoki oraz ciekawe atrakcje. Największą z nich jest na pewno zabytkowa kopalnia srebra. Warto podkreślić, że znajduje się ona na liście zabytków UNESCO. To niezwykłe miejsce, które na pewno spodoba się wszystkim miłośnikom podziemnych tras i długich tuneli. To jednak nie wszystko. Podpowiadamy, co Tarnowskie Góry mają jeszcze do zaoferowania dla turystów!

Atrakcje słynnego Paryża Śląska

W Tarnowskich Górach znajduje się kilka wartych uwagi szlaków turystycznych. Mowa o trasach takich jak: Segiecki, Szlak Gwarków, Szlak Husarii Polskiej i Szlak Powstańców Śląskich oraz Szlak Stulecia Turystyki. Każdy z nich jest inny i zapewnia na trasie piękne widoki oraz ciekawe atrakcje. Są to zabytkowe budynki, rynki, kościoły, ale też Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie można przepłynąć się w podziemiach łodzią. W centrum Tarnowskich Gór znajduje się piękny ratusz, rynek oraz muzeum chleba. Nieopodal można zobaczyć urokliwe jezioro Chechło - Nakło oraz rezerwat leśny Segiet.

Główną atrakcją miasta jest na pewno zabytkowa kopalnia srebra. Bilety do niej można kupić zarówno stacjonarnie, jak i online. Cena wejściówki dla osoby dorosłej wynosi 72 złote, natomiast bilet ulgowy kupimy już za 62 złote. Kopalnia srebra czynna jest od godziny 9 do 15. Uwaga, warto mieć na uwadze, że w terminie od 4 do 17 marca sztolnia w kopalni będzie zamknięta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komu mogą spodobać się Tarnowskie Góry?

Miasto i jego okolice są na tyle urokliwe, że mogą spodobać się tak naprawdę każdemu. Na pewno miejsce to szczególnie przypadnie do gustu wszystkim zakochanym, ponieważ nie brakuje tam romantycznych zakątków. Tarnowskie Góry to idealna baza na weekend. Ceny noclegów oraz posiłków w lokalnych restauracjach nie są zbyt wygórowane. To przyjazne miejsce zarówno dla par jak i rodzin z dziećmi. Miłośnicy solowych wędrówek również odnajdą w tym miejscu coś dla siebie. To śląskie miasteczko jest również pełne legend. Jedna z nich dotyczy Bazyliszka, który żył w kopalni Tarnowskich Gór. Istnieje także legenda opowiadająca, że około 1490 roku pierwszą bryłę kruszcu srebronośnego wydobył chłop Rybka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także