InspiracjeMiejscaMieszko I przyjął chrzest w Niemczech? Nowe odkrycie dzieli historyków

Mieszko I przyjął chrzest w Niemczech? Nowe odkrycie dzieli historyków

Chrzest Polski to wydarzenie historyczne, bez którego Polanie nie byliby w stanie zjednoczyć plemion zamieszkujących dawne tereny naszego kraju. Miejsce chrztu nie jest do końca potwierdzone, lecz dotychczas każdy sądził, że stało się to w jednym z polskich miast. Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to, że chrzest Polski mógł odbyć się w Niemczech. Skąd takie przypuszczenia?

Chrzest Polski.
Chrzest Polski.
Źródło zdjęć: © Wikimedia commons | Self-photographed

13.03.2024 13:31

Podczas ostatnich badań w Kwedlinburgu, w Niemczech odkryto chrzcielnicę z X wieku. Dziwnym zbiegiem okoliczności chrzest Polski przypada na rok 966, a miejsce wykonania obrzędu nie jest do końca znane. Naukowcy zaczęli łączyć kropki i wysnuli nową tezę, dotyczącą miejsca historycznego momentu.

Nowe odkrycie archeologiczne

Kwedlinburg jest położony w Saksonii-Anhalt w środkowych Niemczech, a jego obszar wpisany jest na światową listę UNESCO. Choć wydaje się, że nie ma to nic wspólnego z Polską, pojawiły się pewne doniesienia, które sugerują, że to właśnie tam Mieszko I przyjął chrzest.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Początkiem marca poinformowano, że na terenie miasta odkryto ciekawy artefakt, którym jest stara chrzcielnica znaleziona na terenie kolegiaty św. Serwacego znajdującej się nad miastem. Przedmiot nie byłby niczym dziwnym, lecz po przebadaniu okazało się, że jest to najstarsza chrzcielnica tego typu na północ od Alp.

Naukowcy przypuszczają, że to właśnie nad nią przyjmowali sakrament chrztu przedstawiciele dynastii Ottonów. Źródła pisane zachowane z tamtych czasów mówią bardzo niewiele o samej dynastii, więc znalezienie artefaktu, który prawdopodobnie był przez nich wykorzystywany to cenne odkrycie, które może dać światło na inne niewyjaśnione kwestie związane z Ottonami. Ale jaki związek ma niemiecki artefakt z chrztem Polski?

Chrzest Polski odbył się na terenie Niemiec? Naukowcy mają przypuszczenia

Mieszko I to pierwszy historyczny władca Polski, który miał trudne zadanie do wykonania. Jego naród był rozproszony, dziki i potrzebował przywódcy. W tamtych czasach najlepszym rozwiązaniem było przyjęcie jednej wiary, która miała ujednolicić kulturę panującą w kraju. Małżeństwo z Dobrawą i chrzest Polski wydawały się idealnym rozwiązaniem. Sam Mieszko dużo podróżował i najprawdopodobniej widział chrzty, jakie odbywały się na terenie Niemiec.

Historycy uznają, że Mieszko I został ochrzczony na terenie Polski za pośrednictwem Czechów. Niektórzy podważają jednak tę tezę i twierdzą, że podczas jednej z podróży do Kwedlinburga w 966 roku władca właśnie tam przyjął sakrament. Dr hab. Jerzy Sikora z Katedry Archeologii Historycznej i Bronioznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim skomentował owe domysły dla "National Geographic Polska".

– Mieszko mógł być też w Kwedlinburgu wcześniej, po słynnej bitwie pod Cedynią, ale tutaj opinie historyków są rozbieżne. Być może nie stawił się osobiście. Jakkolwiek było, to także nastąpiło po chrzcie. Domniemania, jakoby mógł być tam wcześniej albo wręcz zostać tam ochrzczony, nie są poparte żadnymi źródłami – stwierdził.

Zdaniem dr. Sikory chrzcielnica z Kwedlinburga ma inny kształt od tej, jaką opisują źródła pisane z tamtych okresów. Jego zdaniem chrzest Polski odbył się w Ostrowie Lednickim, bo chrzcielnica z tamtego miejsca przypomina artefakt ze źródeł pisanych. Jego zdaniem niemieckie odkrycie nie ma pokrycia z polską historią, a data wykorzystywania misy do chrztów to czysty przypadek.