Skarb sprzed 1000 lat wyłowiony z Wisły. Nieczęsto trafia się taka sensacja
Jak się okazuje, Wisła nadal kryje wiele tajemnic. We Włocławku wyłowiono z rzeki bezcenny skarb. Podczas pogłębiania basenu portowego natrafiono na miecz, którego pochodzenie datowane jest na IX lub X wiek. Znalezisko stało się prawdziwym hitem wśród archeologów.
13.01.2024 | aktual.: 13.01.2024 13:21
Historyczny skarb został znaleziony w piątek, 12 stycznia. Wszystko dzięki pracownikowi, który tego dnia pogłębiali basen portowy. W godzinach przedpołudniowych pracował on na przystani przy ul. Piwnej we Włocławku. Tam podczas wykonywania swoich obowiązków wypatrzył w materiale, który koparka wydobyła z dna rzeki, dziwnie wyglądający przedmiot. Na szczęście postanowił go sprawdzić. Okazało się, że znaleziony artefakt to niezwykle stary miecz. O znalezisku niezwłocznie poinformowano wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Miecz wikingów
Zdaniem ekspertów w Wiśle znaleziono miecz wikingów. To bardzo ważne i ciekawe odkrycie. Wyłowiona broń jest skorodowana oraz silnie pokryta tlenkami. Jej stan jest jednak na tyle dobry, że pozwolił archeologom na ocenę przedmiotu. Według ich szacunków miecz może mieć więcej niż 1000 lat. Oznacza to, że najprawdopodobniej pochodzi z początków naszej państwowości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sensacja archeologiczna
Znalezisko z 12 stycznia jest bardzo cennym, archeologicznym artefaktem. Eksperci mówią nawet o sukcesie na skalę kraju. Obecnie w całej Polsce ma być podobnych skarbów zaledwie około dwustu. Tego typu znaleziska są niestety bardzo rzadkie. W tym przypadku nie chodzi tylko o fakt znalezienia takiego przedmiotu. Niezwykle ważny jest również stan przedmiotu, który pozwoli jasno określić, z jakich czasów i skąd pochodzi broń. Archeolodzy podkreślają, że w Polsce takie skarby znajduje się raz na kilkadziesiąt lat.
Skarb z Wisły będzie muzealną atrakcją
Ostatecznie zdecydowano, że historyczny miecz na razie nie zostanie we Włocławku. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zabrali skarb do Torunia. Urzędnicy mówią, że to duża sensacja archeologiczna. Zabytek jest bardzo delikatny i cenny, dlatego musi zostać poddany konserwacji.
Wszyscy miłośnicy historii i zabytków mogą odetchnąć z ulgą. Najprawdopodobniej w przyszłości miecz wikingów zostanie zwrócony miastu Włocławek. W Toruniu, w pracowni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika broń przejdzie potrzebne badania i testy, a następnie wróci do miasta, w którym je znaleziono. Według ekspertów miecz ze względu na swoje miejsce odkrycia powinien jak najszybciej znaleźć się w zbiorach Muzeum Historii Włocławka.
-