InspiracjePomysłyPójście do komunii bez spowiedzi to grzech? Duchowny wyjaśnia

Pójście do komunii bez spowiedzi to grzech? Duchowny wyjaśnia

Komunia bez spowiedzi wzbudza wiele kontrowersji
Komunia bez spowiedzi wzbudza wiele kontrowersji
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Radosaw
06.04.2024 18:22, aktualizacja: 06.04.2024 18:59

Każdy katolik doskonale wie, że do komunii należy być po spowiedzi, ponieważ w przeciwnym razie popełniamy grzech. Tak uczy się dzieci już w szkole na lekcjach religii, ale czy jest to prawda? Chodzenie do komunii bez spowiedzi wcale nie jest tak oczywiste, jak się wydaje, a Bóg przymyka na takie praktyki oko?

Z pewnością osoby wierzące będą w niemałym szoku, a duchowni starają się rozwiewać wszelkie wątpliwości związane z nauczaniem i tradycją kościoła. Komunia to dla katolików prawdziwy cud, kiedy mogą oni otrzymywać samego Boga, co według wiary jest niesamowitym wydarzeniem. Czy skrucha i słowa "Panie, nie jestem godzien" wystarczą, aby pójść do komunii bez spowiedzi?

Jak długo można chodzić do komunii bez spowiedzi?

Według nauki oraz prawa kościelnego, każdy, kto został ochrzczony należy do kościoła. Podstawą katolicyzmu jest to, aby cały czas aktywnie uczestniczyć w życiu kościoła oraz wypełniać wyznaczone zasady. Najważniejszym sakramentem, który według wierzących, ale także duchowych przybliża do Boga, jest nie tylko komunia, ale przede wszystkim eucharystia, czyli msza święta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właśnie tam katolicy spotykają prawdziwego i żywego Boga, który w swojej miłości do człowieka pozwala im na przystępowanie do komunii, czyli karmienia się jego ciałem. Z tego powodu wierni kościoła są zachęcani do systematycznego chodzenia na liturgię oraz do komunii, ale czy można zrobić do bez spowiedzi? Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jasno, że wykluczeniem z chodzenia do komunii jest "popełnienie grzechu śmiertelnego" (KKK 1457).

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w kościele grzechy mają określoną wagę, co oznacza, że jedne drugim są nierówne. Według duchownych na początku każdej mszy następuje wspólne odpuszczenie grzechów poprzez część stałą liturgii: "Spowiadam się Bogu" oraz "Panie, nie jestem godzien". Te modlitwy "kasują" grzechy lekkie i pozwalają z czystym sumieniem pójść do komunii bez spowiedzi. Nie oznacza to jednak, że należy omijać konfesjonał, ponieważ KKK 1458 wskazuje, że: "Częściej otrzymując przez sakrament pokuty dar miłosierdzia Ojca, jesteśmy przynaglani, by być – jak On – miłosierni". 

Z jakimi grzechami nie można przystąpić do komunii?

Właśnie tutaj najwięcej wierzących ma wątpliwości, ponieważ chcąc przyjmować komunię bez spowiedzi, muszą oni sami we własnym sumieniu dokonać osądu swoich grzechów. Zasady kościoła wskazują, że właśnie w tym celu pomaga katolikom regularna spowiedź, która "formuje", ale też pomaga wygrywać ze swoimi słabościami. Do komunii nie może przystąpić osoba nieochrzczona lub ekskomunikowana, która nie należy do wspólnoty, a katolicy muszą według przykazań przynajmniej raz w roku pójść do komunii. Wśród grzechów ciężkich znajdują się m.in. zabójstwo, kradzież, oszustwo, bałwochwalstwo oraz bluźnierstwo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także