Genialne zakupyNie kupuj pierwszego pączka z brzegu. Zwróć uwagę na dwa szczegóły

Nie kupuj pierwszego pączka z brzegu. Zwróć uwagę na dwa szczegóły

Marzą ci się pyszne pączki na tłusty czwartek? W takim razie zrób rozeznanie we wszystkich sklepach w okolicy i sprawdź, gdzie podają najlepsze. Są dwa istotne szczegóły, które odróżniają dobre pączki od marnych mrożonek, które nie są warte twoich pieniędzy.

Pączki na talerzu.
Pączki na talerzu.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | yanek

06.02.2024 07:41

Za kilka dni święto obżarstwa, czyli nic innego jak tłusty czwartek! Choć pączki są dostępne w sklepach przez cały rok, ten jeden dzień sprawia, że ich sprzedaż staje się wyższa o kilkaset procent. Kupienie dobrych słodkości to nie lada sztuka, a cena nie zawsze jest wyznacznikiem wysokiej jakości. Zwróć uwagę na dwa szczegóły, które będą decydować o tym, czy kupisz świeżego pączka, czy starą mrożonkę.

Jak kupić dobre pączki?

W tym roku ceny jak zwykle nas nie zawodzą, a pączki w znanych cukierniach sięgają horrendalnych kwot. Nie każdy jest w stanie wydać 25 zł na jedną bułeczkę od Magdy Gessler, dlatego, warto wiedzieć, jak rozpoznać dobre pączki w dyskoncie, który oferuje o wiele niższe ceny niż znane lokale cukiernicze.

W pierwszej kolejności nawołujemy o rozsądek podczas kupowania słodkości. Już teraz sklepy są obklejone reklamami, gdzie w większości widać oferty typu "pączki jedynie 99 gr/szt". Jak możecie się domyślać, takie wyroby mają mało wspólnego z tradycyjnym smakołykiem. Kupowanie dużej ilości tanich słodkości nie ma sensu. Lepiej kupić mniej pączków, ale lepszej jakości. Podczas wizyty w markecie warto zerknąć na kartony zbiorcze, gdzie znajdują się wszelkie informacje o produkcie. Poza składem i pochodzeniem znajdzie się tam również informacja o tym, czy słodycze były uprzednio mrożone. Jeśli tak, nie ma sensu ich kupować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Po czym poznać, że pączki są dobrej jakości?

Tradycyjne, domowe pączki wyróżnia jasna obwódka, która oznacza, że ciasto było smażone na odpowiednio rozgrzanym tłuszczu. Jeśli temperatura oleju była zbyt niska, pączki będą nasiąknięte tłuszczem, a ciasto gumowate. Pączek nie powinien być zanurzony niżej niż do 1/3 wysokości, dlatego środkowa część powinna być o wiele jaśniejsza.

Kolejny szczegół, na który warto zerknąć to lukier. Powinien być gładki, biały i błyszczący. Jeśli widać na nim spękania, to znak, że pączek nie jest pierwszej świeżości! Producenci pączków częściej stosują polewę z lukru niż cukru pudru, gdyż słodka glazura stanowi naturalną barierę, która nie pozwala na nadmierne wysuszanie ciasta. Mimo to warto mieć na uwadze, że zła jakość lukru świadczy o tym, że pączek został usmażony jakiś czas temu i po jednym dniu w naszym domu stanie się twardy i niesmaczny.