Balkon i ogródOgródTrawa żółknie w zawrotnym tempie? Rozpyl na murawie, a pędraki znikną

Trawa żółknie w zawrotnym tempie? Rozpyl na murawie, a pędraki znikną

Pędraki w ziemi.
Pędraki w ziemi.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Anton_Lutsenko
21.03.2024 08:39

Piękny trawnik to nie tylko dobry nawóz i pielęgnacja. Czasami mimo aktywnego działania murawa żółknie i zaczyna wysychać. Winne są pędraki, które żyją płytko w ziemi i uszkadzają korzenie trawy. Choć ich nie widać, niosą większe szkodny, niż myślisz. Jak pozbyć się pędraków z trawnika? Jest kilka sposobów.

Mówi się, że zwierzęta w glebie są pożyteczne i nie wolno się ich pozbywać. Tak, jest to prawda, lecz są takie gatunki pędraków, które nie niosą zbyt wiele korzyści. Robaki w trawniku szybko pokazują, co potrafią, a wkrótce przenoszą się na kolejne rośliny, gdzie również sieją spustoszenie. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się pędraków ekologicznym sposobem, by nie zabić innych organizmów, mamy dla ciebie przepis na oprysk. Pędraki nie mają z nim szans.

Jakie pędraki uszkadzają trawnika?

Wiosna to czas, gdy cała fauna i flora zaczyna pobudzać się do życia. Każdy ogród staje się domem dla młodych zwierząt, w tym owadów, które wykluwają się z jaj. Pędraki mogą być pożyteczne, lecz większość niesie więcej szkód niż pożytku. Dowodem na to są problemy z trawnikiem wywołane przez larwy chrabąszcza majowego. Sam chrabąszcz nie jest przyjemny, a jego pędraki potrafią zniszczyć większość roślin w ogrodzie. Zaczynają od trawnika, bo to właśnie tam chrabąszcz składa jaja.

Pędraki chrabąszcza majowego są bardzo charakterystyczne i zdecydowanie nie należą do "uroczych". Są białe z ciemną główką, dość grube i zwinięte w literkę "C". Wiją się w trawie i obgryzają korzenie roślin. Jaki jest najlepszy sposób na pędraki w trawie? Wypróbuj dwie mieszanki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie są objawy pędraków w trawniku?

Nie każdy trawnik jest skażony pędrakami, a przynajmniej nie w takim stopniu, by ogród mocno to odczuł. Mimo to czasami larwy mogą pojawić się na twojej posesji. Początkowo pędraki karmią się próchnicą glebową i materią organiczną, lecz z czasem zaczynają podgryzać korzenie. Przez to trawnik zaczyna daje wyraźne sygnały, że coś jest nie tak. Pędraki powodują takie objawy jak:

  • żółknięcie trawy, brązowe, suche placki w murawie,
  • zahamowanie wzrostu trawy w poszczególnych miejscach,
  • słaby system korzeniowy, co sprawia, że trawa nie trzyma się gleby.

Jak pozbyć się pędraków z trawnika? Jest kilka sposobów

Jeśli przypadkiem zauważysz, że pędraki wiją się w trawniku, koniecznie zacznij działać. Bez odpowiedniej reakcji twoja trawa wkrótce stanie się żółta, a ogród będzie siedliskiem obrzydliwych chrząszczów. Jakie są domowe sposoby na pędraki? Masz dwie opcje.

Zacznij od ekologicznej mieszanki z użyciem olejku neem. W jego składzie znajdziesz azadirachtynę, czyli związek, który skutecznie odstrasza wszelkiego rodzaju pędraki. Jego aplikacja jest banalnie prosta i ogranicza się do zmieszania kilku łyżeczek olejku z wodą i rozpyleniu go nad trawą. Pędraki nie wytrzymają zapachu i szybko opuszczą posesje.

Jak pozbyć się pędraków boraksem? Choć ten środek kojarzy się głównie ze sprzątaniem, to okazuje się, że można go wykorzystać do zwalczania pędraków z trawnika. Ważna jest proporcja środka względem wody, by nie zrobić zbyt mocnego roztworu, który mógłby uszkodzić trawę. Na pędraki wystarczy wymieszać litr ciepłej wody z łyżką boraksu. Mieszankę przelej do pojemnika z atomizerem i spryskaj trawnik, a po pędrakach nie będzie ani śladu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także