Balkon i ogródBalkonNie masz ręki do kwiatów? Zacznij od wdrożenia 3 banalnych zasad

Nie masz ręki do kwiatów? Zacznij od wdrożenia 3 banalnych zasad

Dbanie o rośliny doniczkowe.
Dbanie o rośliny doniczkowe.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Beznika
10.04.2024 15:24

Rośliny doniczkowe są nie tylko doskonałą ozdobą wielu wnętrz, ale również spełniają funkcje terapeutyczne. Mówi się, że niektóre osoby nie mają ręki do kwiatów. To bujda. Poznaj trzy banalne zasady, które pomogą ci utrzymać twoje rośliny w świetnej formie!

Posiadanie kwiatów w domu ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim jednak rośliny doniczkowe mają zdolność oczyszczania powietrza z nadmiaru dwutlenku węgla i toksyn. Dodatkowo dzięki swojemu zielonemu kolorowi działają uspokajająco i mogą wprowadzać w dobry nastrój. Jeśli martwisz się, że nie masz ręki do kwiatów, bo wszystkie twoje rośliny doniczkowe zmarniały w oczach, to na szczęście możesz łatwo to odczarować. Wystarczy, że zastosujesz się do trzech, prostych zasad dbania o rośliny.

Dlaczego kwiaty więdną?

Tak naprawdę każda roślina doniczkowa jest inna. Wymaga spersonalizowanych warunków, stanowiska, gleby, oraz opieki. Nie wszystkie jednak są bardzo wymagające w uprawie. Jeśli do tej pory twoje kwiaty zawsze więdły, to najprawdopodobniej po prostu za mało lub za dużo były podlewane. Pamiętaj, że kluczową rolę przy uprawie kwiatów odgrywa również nasłonecznienie. Rzadko, które rośliny lubią cały czas stać w bardzo mocnym słońcu. To samo tyczy się przeciągów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiele osób uważa, że w opiece nad kwiatami liczy się serce. Coś w tym na pewno jest. Ponieważ jeśli doglądamy czegoś z troską oraz regularnością, to nie ma szans, aby nagle z dnia na dzień kwiatek cały usechł. Ważne, aby się nie poddawać i znaleźć rośliny doniczkowe, które nie tylko będą pasowały do twoich wnętrz, ale również do ciebie samego. Bo jeśli jesteś osobą, która zapomina podlewać kwiaty, to po co ci na parapecie roślina, która ciągle potrzebuje wody?

Zasady, dzięki którym twoje rośliny będą w dobrej formie

Na instagramowym koncie o nazwie @happyhappyhouseplant pewna miłośniczka roślin, podzieliła się, trzeba przydatnymi zasadami, które pomogą ci utrzymać w dobrej formie twoje kwiaty. Pierwsza rada dotyczy tego, aby donica na kwiaty koniecznie miała otwór drenażowy. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać, a roślina nie zostanie przelana.

Kolejna zasada też dotyczy podlewania. Zdaniem @happyhappyhouseplant, wykonując tę czynność, warto mieć na uwadze, że rośliny doniczkowe w większości lubią gdy, zanim zostaną podlane, ich gleba wyschnie od jednej czwartej do jednej drugiej wysokości doniczki. Poziom wilgotności możesz sprawdzić, wkładając palec do doniczki. Innym sposobem jest wymiana naczyń na przezroczyste, przez które widać, czy ziemia już wyschła.

Ostatnia rada dotyczy odpowiedniego nawożenia. Pamiętaj, że rośliny doniczkowe do rozwoju potrzebują dużo składników odżywczych. Możesz kupić gotowe, dobre nawozy w sklepie lub samemu przygotować np. bananową kurację dla roślin. Instrukcję, jak ją przygotować znajdziesz w naszym artykule o domowym nawozie ze skórki od banana i wody.

Źródło: Instagram @happyhappyhouseplant.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także