Balkon i ogródPalma marnieje w oczach? Dodaj do wody, a roślina wystrzeli w górę

Palma marnieje w oczach? Dodaj do wody, a roślina wystrzeli w górę

Usychające liście palmy
Usychające liście palmy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Sevda Ercan

12.02.2024 08:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Palmy to egzotyczne i piękne rośliny, które swoim wyglądem przywodzą na myśl rajskie wakacje. Wykazano, że otaczanie się nimi może skutecznie poprawiać nastrój. Co jednak w przypadku jeśli twoja palma usycha? Wtedy warto zastosować pewien domowy trik!

Palmy to niezwykle atrakcyjny i popularny dodatek wystroju domów i mieszkań. Rośliny te pasują do wielu wnętrz i co ważne mają również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Otóż palmy doniczkowe przyczyniają się do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach. Jeżeli zaczynasz dopiero swoją przygodę z tymi roślinami, to wato postawić na gatunki, które są najmniej wymagające. Jest to na przykład: palma kencja, areka lub szorstkowiec Fortunego. Co jednak w przypadku jeśli twoja palma marnieje w oczach? Warto pamiętać, że chociaż rośliny te nie są problematyczne w uprawie, to jednak nie należy pomijać ich regularnej pielęgnacji. Na szczęście usychającą palmę można łatwo uratować. Wystarczy, że dodasz do wody jeden, sekretny składnik!

Dlaczego twoja palma doniczkowa może usychać?

Niestety usychanie liści palmy doniczkowej jest dosyć powszechne. Zwłaszcza jeśli dzieje się to w dolnej części rośliny. Jest to naturalny sposób palmy na pozbycie się starego ulistnienia. Zazwyczaj w miejscach zeschniętych liści tworzy się pień palmy. Czasami jednak zdarza się, że rośliny te usychają z powodu złej pielęgnacji lub innych zaniedbań. Znaczący wpływ na uprawę palmy w domu ma dobra ziemia oraz odpowiednie nawożenie. Należy wiedzieć, że palmy nie lubią dużej suchości powietrza w pomieszczeniach oraz nie mogą stać w przeciągach. Roślin tych nie powinno się także zbyt często przesadzać oraz nadmiernie podlewać. Palmy warto również stawiać w miejscach z dostępem do światła słonecznego. Niestety czasami powodem usychania są różne atakujące roślinę choroby oraz pasożyty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przygotuj domowy nawóz dla palmy

Należy pamiętać o dostarczeniu palom niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu rośliny te będą szybciej rosły oraz nie zwiędną. Warto wesprzeć swoją palmę przygotowując jej domowy nawóz. Jak go zrobić? Wystarczy, że dodasz tylko jeden składnik do wody. Jest nim...skórka od banana! Nie wszyscy mają świadomość, ale bananowe skórki są źródłem wielu cennych minerałów oraz związków organicznych. Do przygotowania domowego nawozu potrzebna ci będzie jedna lub maksymalnie dwie skórki. Na początek pokrój je i umieścić w dużym słoiku. Kolejnym krokiem powinno być zalanie skórek ciepłą wodą. Po okresie dwóch dni trzeba rozcieńczyć roztwór z wodą w proporcji 1:1 i regularnie podlewać nim swoją palmę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także