Nie martwię się jakością powietrza. Mam zasłony, które wchłaniają zanieczyszczenia
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale w domu również powietrze może być mocno zanieczyszczone, np. przez smog lub różne alergeny. Na szczęście jest wiele sposobów, by pozbyć się toksyn z powietrza, które kumulują się w domu. Jednym z nich są specjalne... firany!
Jeżeli nie jesteś posiadaczem domowego oczyszczacza powietrza, to w twoim domu lub mieszkaniu może być bardzo zanieczyszczone powietrze. Zdarza się to zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy powietrze na zewnątrz jest pełne smogu oraz spalin. Wiosną jesteśmy natomiast szczególnie narażeni na różne alergeny. Na szczęście istnieje wiele sposobów umożliwiających oczyszczenie zanieczyszczonego powietrza w domu. Jednym z nich są firany, a właściwie specjalne materiały, z których są one tworzone. Podpowiadamy, czym jeszcze można oczyścić powietrze z toksyn.
Jakie zanieczyszczenia nam grożą w domu i jak wpływają na zdrowie?
Na pewno powietrze w naszych domach oraz mieszkaniach jest najbardziej zanieczyszczone w sezonie grzewczym. To jednak nie znaczy, że wiosną możemy czuć się zupełnie bezpieczni. Niestety zanieczyszczenia nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zarówno wiosną, latem, jak i na jesieni, mając otwarte okna, jesteśmy narażeni na przedostanie się do pomieszczeń różnych alergenów, spalin czy innych toksyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na więdnące kwiaty
Należy mieć świadomość, że wszelkie zanieczyszczenia mogą być niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Możemy np. mieć trudności z zasypianiem, oddychaniem lub być narażeni na nasilenie się alergii. U niektórych osób toksyny obecne w powietrzu zaostrzają nawet objawy astmy. Dodatkowo długie przebywanie w zanieczyszczonym pomieszczeniu może wpływać na nasze ogólne samopoczucie oraz nastrój.
Jak pozbyć się zanieczyszczonego powietrza w domu?
Jak oczyścić powietrze w domu? Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalny oczyszczacz powietrza. Obecnie na rynku znajduje się bardzo wiele różnych modeli, które różnią się wielkością, cenami oraz wbudowanymi funkcjami. W celu oczyszczenia powietrza warto również postawić w pokojach rośliny, które mają zdolność wchłaniania zanieczyszczeń oraz toksyn. Są to między innymi: paproć, bluszcz, areka i skrzydłokwiat.
Chcąc cieszyć się świeżym powietrzem, nie wolno zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Właśnie dzięki częstej wymianie powietrza możemy utrzymać w mieszkaniu prawidłową wilgotność. Najlepiej, jeśli będziesz robić to codziennie rano lub wczesnym wieczorem, w okolicach godziny 20. Takie godziny są optymalne, ponieważ dzięki temu rozpoczniesz lub zakończysz swój dzień w wywietrzonym mieszkaniu. Pamiętaj, że okno powinno być otwarte na oścież przez około 20 minut. Dodatkowo, jeśli nie chcesz wdychać kurzu, to koniecznie pamiętaj o częstym myciu podłóg oraz innych powierzchni, gdzie kurz może się warstwowo magazynować.
Firany, które usuwają zanieczyszczenia
Okazuje się, że można zakupić firanki, które posiadają właściwości filtrowania oraz oczyszczania powietrza. Wszystko dzięki odpowiednim materiałom. Mowa m.in. tkaninie, która jest foto-katalityczna i działa na zasadzie fotosyntezy roślinnej. Może ona trwale redukować zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Materiał ten przetwarza zanieczyszczenia w wodę oraz w dwutlenek węgla, a końcowym etapem tego procesu jest ich uwolnienie w powietrzu.
Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia tego efektu wymagane są promienie słoneczne. Co ważne, nie tylko te nowoczesne firany mają funkcję oczyszczania powietrza z toksyn. Robią to również takie, które zawierają w składzie włókna bambusowe lub mają powłokę antyalergiczną.
Wychodzi więc na to, że firanki wykonane ze specjalnych tkanin są nie tylko stylowym i eleganckim dodatkiem do wnętrz, ale również mogą wchłaniać trujące związki z powietrza. Jeżeli jednak kogoś martwi, że po wypraniu firana straci swoje właściwości pochłaniające, to na szczęście nie jest to prawda. Regularne pranie firanek jest wręcz zalecane.
Źródło: "eurofirany.com.pl", "strefafiran.pl"