InspiracjeŚwiąteczneNie od razu celebrowano Dzień Dziadka. Czy tak ważne święto to kwestia przypadku?

Nie od razu celebrowano Dzień Dziadka. Czy tak ważne święto to kwestia przypadku?

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy ze względu na radosne święto, czyli Dzień Dziadka. Każdy z nas doskonale wie, że właśnie 22 stycznia powinniśmy odwiedzić swoich dziadków i spędzić z nimi czas. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, skąd tak naprawdę wzięła się tradycja odchodzenia Dnia Dziadka.

Mało kto wie, skąd wziął się Dzień Dziadka
Mało kto wie, skąd wziął się Dzień Dziadka
Źródło zdjęć: © Getty Images

22.01.2024 15:47

Ze względu na szybkie tempo naszego życia często zapominamy o bliskich, a szczególnie swoich ukochanych seniorach, którzy wyczekują naszych odwiedzin. Takie dni jak Dzień Dziadka to znakomita okazja, aby to zmienić i poświęcić im swój czas oraz złożyć życzenia, ale też podarować prezenty. Niewiele osób wie, dlaczego tak naprawdę obchodzimy Dzień Dziadka i jaka jest jego geneza.

Skąd wziął się Dzień Dziadka?

Święto naszych dziadków następuje po Dniu Babci i wcale ta kolejność nie jest wynikiem przypadku. To właśnie od celebrowania babć pochodzi też Dzień Dziadka, który pojawił się nieco później. Historia zaczyna się w latach 60. XX wieku w Poznaniu, kiedy dziennikarz Ryszard Danecki postanowił uczcić występ oraz urodziny aktorki Mieczysławy Ćwiklińskiej. Podczas składania życzeń oraz wręczania artystce kwiatów Danecki powiedział, że to z okazji Dnia Babci, który w Wielkopolsce był obchodzony właśnie 21 stycznia. Ta sytuacja zyskała niebywały rozgłos w całym kraju, a już rok później cała Polska obchodziła to święto. Ale co z Dniem Dziadka?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Według wielu źródeł Dzień Dziadka przybył do nas w latach 70. XX wieku ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał sławę dzięki inicjatywie Marian Herndon McQuade ze stanu Wirginia Zachodnia. Kobieta postulowała, aby jeden dzień w ciągu roku został poświęcony seniorom, którzy często są samotni i zapomniani. Dzięki wytrwałości McQuade w 1978 roku prezydent USA Jimmy Carter ustanowił Narodowy Dzień Dziadków na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Amerykanie obchodzą je zawsze we wrześniu, czyli w niedzielę po Święcie Pracy, które przypada w pierwszy poniedziałek września.

Jak obchodzimy Dzień Dziadka w Polsce?

W naszym kraju również nie chciano zapominać o dziadkach, którzy tak jak babcie powinni mieć swoje święto. Z tego powodu w latach 70. XX wieku pojawiły się społeczne dyskusje nad odpowiednią datą dla Dnia Dziadka. Wtedy Telewizja Polska ogłosiła na nią konkurs, a ciekawych propozycji nie brakowało. Pojawił się interesujący postulat, aby Dzień Dziadka był obchodzony 30 maja, czyli w rocznicę urodzin Mieczysława Fogga. Po burzliwych dyskusjach wybrano 22 stycznia na to święto, które przypada po Dniu Babci obchodzonego 21 stycznia.

To właśnie dzisiaj odwiedzamy wszystkich dziadków oraz wręczamy im drobne upominki. Budowanie więzi międzypokoleniowych oraz celebrowanie wspólnego czasu z seniorami, a także wsłuchiwanie się w ich historie to największy skarb, jaki tylko możemy sobie wyobrazić. Z tego powodu powinniśmy regularnie odwiedzać swoich dziadków i pamiętać o nich nie tylko w dniu ich święta.