Nie rób tego swoim włosom. 11 przewinień, przez które osłabiasz ich kondycję
Piękne, długie oraz lśniące włosy od lat są pożądanym elementem urody. Chcąc je mieć, wiele kobiet stosuje rozmaite metody, które dają lepsze lub gorsze rezultaty. Niektóre zabiegi — choć na pierwszy rzut oka dają ładny efekt — są szkodliwe i finalnie zostajemy z włosami w gorszej kondycji niż wcześniej.
Dbanie o włosy to długotrwały proces, który wymaga od nas regularności w stosowaniu konkretnych kosmetyków, wizyt fryzjerskich oraz wiedzy, co pomaga naszym kosmykom. W ostatnich latach świadomość na temat pielęgnacji włosów cieszyła się ogromną popularnością, a dzięki poradom influencerek wiele kobiet uratowało swoje fryzury od katastrofy. O czym należy pamiętać, aby nie uszkodzić włosów?
Co niszczy włosy?
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele czynników ma negatywny wpływ na nasze kosmyki. Pierwszym grzechem wielu kobiet jest stylizacja włosów za pomocą suszarki, prostownicy lub lokówki. Nieumiejętne i zbyt częste stosowanie tych sprzętów wysusza strukturę włosa, a nawet może doprowadzić do ich spalenia. Nie inaczej jest w przypadku regularnych zmian koloru włosów. Mocne farby, ondulacje oraz chemiczne zabiegi prostujące spowodują ich uszkodzenie, po którym długo będą musiały dochodzić do siebie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cytrynowe triki, których jeszcze nie znasz!
Nieregularne podcinanie włosów również niesie za sobą negatywne skutki, a może spowodować rozdwajanie się kosmyków na końcach. Przez to włosy nie będą wyglądać na zdrowie, a przy tym nie ujarzmi ich nawet najdroższy olejek lub maska do włosów. Również i my w pielęgnacji włosów nie jesteśmy bez winy, a rozczesywanie ich na mokro uchodzi w świecie fryzjerskim za zbrodnię — tak samo jak spanie w niedoschniętej fryzurze.
Czego nie robić włosom?
Nie każdy kosmetyk poprawi kondycję włosa, a szczególnie negatywny wpływ mają na nie kosmetyki do ich stylizacji. Lakiery, gumy, pomady oraz żele powodują zbieranie się na powierzchni kosmyków zanieczyszczeń, co może prowadzić do przesuszenia ich struktury. Równie źle działają na nie skrajne temperatury. Zarówno latem, jak i zimą należy stosować ochronę UV, ponieważ włosy są delikatne.
Często z braku czasu lub lenistwa przesuwamy w nieskończoność mycie włosów, przez co sięgamy po suche szampony. Jego skład powoduje blokadę porów skóry, co przekłada się na ich nadmierne przetłuszczanie. Ogromne znaczenie mają fryzury, a szczególnie te misternie plecione lub zwinięte w koki, które naciągają pasma, a przy okazji całą skórę głowy. W efekcie nasza elegancka fryzura powoduje nadmierne wypadanie włosów.
Jak nieświadomie niszczymy włosy?
Nasza dieta oraz stan zdrowia odbijają się echem w naszym wyglądzie, a pogorszenie stanu skóry i włosów może wskazywać, że coś jest nie tak. Zbyt mało witamin i minerałów wpływa na marny porost cebulek włosowych oraz wpływa na matowienie struktury kosmyków. Podobnie działa na włosy stres, który wyniszcza cały organizm, a przy tym nie oszczędza także naszych włosów.