NewsyPająki pchają się do domu? Spryskaj okna i czmychną w popłochu

Pająki pchają się do domu? Spryskaj okna i czmychną w popłochu

Pająk na futrynie okna
Pająk na futrynie okna
Źródło zdjęć: © Getty Images | Philippe Gerber
16.04.2024 11:26, aktualizacja: 26.04.2024 13:04

Boisz się pająków? Nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Pajęczaki już wybudziły się z zimowego snu i powoli wkradają się do domów. Jeśli chcesz uniknąć wizyty niechcianych gości, przygotuj ten prosty spray, a pająki będą uciekać w popłochu.

W Polsce żyje 820 gatunków pająków. Możemy nazywać się szczęściarzami, bowiem tylko jeden z nich jest jadowity. To kolczak zbrojny, który jest jednak rzadko spotykany i atakuje wyłącznie wtedy, kiedy czuje się zagrożony. Do domów w Polsce najczęściej wchodzą: kątnik domowy, kosarz pospolity, zyzuś tłuścioch czy nasocznik trzęś.

Pająki wkradają się do domów już wczesną wiosną, tworząc rozległe pajęczyny i strasząc domowników. Jak pozbyć się pająków? Przygotuj prosty spray i spryskaj nim ramy okien, a pajęczaki będą trzymać się z daleka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak odstraszyć pająki z domu? Przygotuj ten prosty spray

Pająki to ważna część ekosystemu. Żywią się insektami i resztkami jedzenia. Przyciąga je ciepło i bezpieczeństwo. Pajęczaki nikomu nie wadzą. Pozostawiają po sobie jedynie pajęczyny i ogromny lęk, a nawet obrzydzenie. Lęk przed pająkami nazywany jest arachnofobią. Osoba dotknięta arachnofobią odczuwa irracjonalny i nieproporcjonalny strach przed pająkami.

Jeśli jesteś jedną z takich osób, wiedz, że jedynie 3 proc. pająków mogłoby zrobić ci krzywdę. Większość z nich żyje w Australii, Azji czy Afryce. Mimo to, z pewnością nie chcesz, żeby pająki znalazły się w twoim domu. Jak pozbyć się pająków? Przygotuj ten prosty spray z kilku składników, a pająki nawet się nie zbliżą.

Potrzebujesz odrobiny wody i olejku eterycznego z mięty. Wlej wodę do niewielkiego atomizera i dodaj do niego kilkanaście kropel olejku z mięty. Całość dokładnie wymieszaj, a tak przygotowanym sprayem spryskaj parapety i framugi okien. Pająki nie znoszą zapachu mięty i gdy tylko go poczują, do razu zmienią kierunek wędrówki. Zabieg powtarzaj co trzy dni, a zapomnisz o pająkach.

Jak pozbyć się pająków?

Pająki są bardzo wrażliwe na zapachy, podobnie jak komary i kleszcze. Jeśli chcesz uniknąć wizyty tych owadów, wyciągnij z szafki ocet, cytrynę i cynamon. Wlej odrobinę octu do butelki z atomizerem i dodaj do niego trzy łyżki soku z cytryny i pół łyżeczki cynamonu.

Zamknij butelkę, a tak przygotowanym sprayem spryskaj okna, parapety, a także podłogę. Zwróć szczególną uwagę na obszar za łóżkiem, szafą i kanapą. To najczęstsza kryjówka pająków. Zapach octu, cytryny i cynamonu skutecznie je odstraszy, a ocet dodatkowo zdezynfekuje i nabłyszczy podłogę.

Jeśli chcesz odstraszyć kleszcze i komary, dodaj do sprayu odrobinę olejku kamforowego i lawendowego. To zapachy, które skutecznie odstraszają komary i kleszcze. Stosuj spray raz w tygodniu, a latem raz na trzy dni, a owady będą omijać twój dom szerokim łukiem. Teraz już wiesz, jak pozbyć się pająków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także