Nie tylko na palcu? Ksiądz mówi, jak można nosić ślubną obrączkę
Według historyków pierwsze obrączki były obecne już w starożytnym Egipcie. Zwyczaj noszenia biżuterii ślubnej oraz jej wymiany podczas ceremonii jest naprawdę stary. Okazuje się, że można nosić obrączkę nie tylko na palcu. W tej sprawie wypowiedział się pewien ksiądz.
15.03.2024 | aktual.: 15.03.2024 16:18
Podczas przygotowań do ślubu jednym z najważniejszych zadań jest zakup obrączek. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu to symbol miłości oraz wierności. Trudno raczej wyobrazić sobie przysięgę małżeńską bez wymiany biżuterii ślubnej między zakochanymi.
Obrączki same w sobie już symbolizują przyrzeczenie, a noszone na pacu dają sygnał innym ludziom, że jesteśmy z kimś połączeni związkiem małżeńskim. Czy obrączkę należy jednak nosić tylko na palcu? W tej sprawie postanowił zabrać głos ksiądz Piotr Jarosiewicz.
Jak można nosić obrączkę?
Wiele osób chcących nosić obrączkę zastanawia się, czy można założyć ją inny palec niż serdeczny. Pojawiają się też wątpliwości, na której ręce nosić obrączkę oraz czy wypada nosić ją jeśli nie ma się ślubu. Pod jednym z TikToków na koncie księdza Piotra Jarosiewicza internautka zadała pytanie, czy można nosić obrączkę na łańcuszku zawieszonym na szyi jeżeli obrączka nie mieście się na palcu dłoni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
TikTokowy ksiądz postanowił rozwiać w tym temacie wszelkie wątpliwości. Otóż jego zdaniem w takim wypadku warto poszerzyć swoją obrączkę, ale jeśli nie jest to możliwe, to tak, jak najbardziej można wtedy nosić biżuterię ślubną również na łańcuszku na szyi, ponieważ to też jest wyraz przynależności do tego, komu się ślubowało.
Czy obrączkę można nosić bez ślubu?
Noszenie obrączki może tak naprawdę symbolizować nie tylko ślub, ale również przyrzeczenie związane z przyjaźnią, lojalnością. Coraz częściej zwłaszcza młodzi zakochani, którzy wcale nie mają jeszcze ślubu, decydują się wymienić pierścieniami obietnicy, które mają symbolizować ich głębokie uczucie oraz związek. Niektóre osoby decydują się na noszenie np. na łańcuszku obrączki, która ma dla nich po prostu duże znaczenie. Może to być np. obrączka po rodzicach lub stara, rodzinna biżuteria.
Na której ręce nosi się obrączkę?
Wiele osób ma wątpliwości w kwestii, na której dokładnie dłoni powinno się nosić obrączkę. Co ciekawe w Polsce dawniej nosiło się obrączkę na lewej dłoni. Jednak wszystko się zmieniło po powstaniu styczniowym. Po tragicznej klęsce i śmierci uczestników powstania wiele kobiet zostało wdowami. Sytuacja ta zmusiła je do masowego przekładania swoich obrączek na prawą dłoń. Miało to symbolizować żałobę po stracie małżonka. Zwyczaj ten bardzo zakorzenił się w polskiej kulturze, ponieważ do dziś w naszym kraju małżonkowie noszą swoje obrączki właśnie na serdecznym palcu prawej dłoni.