Znasz wynik? 30 lat temu rozwiązałoby nawet dziecko. Dziś męczą się nawet inżynierowie
Odświeżona wersja japońskiej zagadki matematycznej powraca do nas, ale męczy tak samo, jak pierwotne równanie. To działanie spędza sen z powiek i doprowadza do białej gorączki, a ponad 30 lat temu łamigłówkę rozwiązywało bezbłędnie 90 proc. śmiałków. Na czym polega trudność tej zagadki? Czy faktycznie jest nieobliczalna?
Widoczne na obrazku liczby wcale nie skłaniają do śmiałych obliczeń, a znajdujący się w samym środku ułamek od razu zniechęca do logicznego myślenia. Jeśli zadania matematyczne to twoja pięta achillesowa, to dzięki temu równaniu szybko przekonasz się, że wcale tak nie jest. Dlaczego tak wiele osób, a tym bardziej tęgich głów, ma z tym działaniem tak duży problem? Wszyscy zapominają o kluczowej zasadzie matematycznej, przez co wylatują z gry. Czy już masz pomysł na rozwiązanie tego łebskiego, japońskiego równania?
Czy japońskie równanie da się rozwiązać?
W matematyce, niezależnie od zakątku świata, obowiązują dokładnie takie same zasady. W przypadku tego zadania jest dokładnie tak samo, ale większość osób wykłada się już na początku obliczeń lub kombinuje, z której strony ugryźć to równanie. Metoda prób i błędów w matematyce jest niedopuszczalna, a ich wynikiem są różne odpowiedzi. Zamiast wyrywać włosy z głowy i tracić nerwy oraz czas przypomnij sobie regułę ze szkoły.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ciekawostki 2023 aktualne 2024!
Jeśli nadal intensywnie myślisz i główkujesz nad tym zadaniem matematycznym, to nawet nie wiesz, jak ogromną przysługę robisz dla swojego mózgu. Szare komórki potrzebują regularnego oraz intensywnego treningu, aby były w szczytowej formie, a dzięki łamigłówkom, równaniom oraz zagadkom jest to możliwe! Jak więc obliczyć to arcytrudne zadanie? Czy hasło "poprawna kolejność wykonywania działań" jest wystarczającą podpowiedzią?
Tylko tak rozwiążesz tę zagadkę matematyczną
Tych zasad "królowej nauk" uczył się każdy z nas już w szkole podstawowej. Jednak wcale nie oznacza, że nadal je pamiętamy. Zazwyczaj nieużywana przez dłuższy czas wiedza wyparuje. Tak właśnie jest w przypadku kolejności wykonywania działań. Znaczna część fanów zagadek matematycznych zna ją dobrze, ale pozostali widząc trudne równania lub łamigłówki tracą całkowicie głowę i odcinają się od zdolności logicznego myślenia. Jeśli nadal obawiasz się nowej wersji japońskiego zadania, to rozwiążemy je wspólnie. Od czego więc zacząć zmagania z liczbami?
Reguły matematycznej gry w przypadku tego równania są niebywale proste, a znacznie ułatwia nam je fakt, że w działaniu nie mamy nawiasów, od których należałoby zacząć. W takim wypadku musimy pójść krok dalej i wykonać dzielenie z jakże strasznym ułamkiem. Właśnie to on wyprowadza internautów w pole, ale błyskawicznie można go rozłożyć na łopatki. Ile wyniesie 2÷⅓? Najłatwiej będzie odwrócić to działanie, a dzięki temu zyskamy 6-2×3+3, co wygląda o niebo lepiej!
To wcale nie sztuczka magiczka, a podstawowe działania na ułamkach. Teraz obliczenia równania powinny pójść jak z płatka, ponieważ na pierwszy ogień zróbmy mnożenie. Dzięki temu nasza zagadka zyska postać 6-6+3, co nie powinno sprawić większych problemów. Jedyny i poprawny wynik japońskiej łamigłówki to 3!