Nie wszystkie iglaki nadają się do domu. Jaką choinkę wybrać?
To jeden z ważniejszych corocznych wyborów przed świętami Bożego Narodzenia. Jednak okazuje się, że choinka choince nierówna. Jak wybrać tę najlepszą i najpiękniejszą?
17.11.2023 13:35
Choinka to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia, który wybieramy z myślą o jej wysokości, gęstości igieł i świeżości. Często jednak zapominamy, że nie każde drzewko jest w stanie przetrwać w naszych domach, gdzie bijące od kaloryferów ciepło może nie służyć choince, a wtedy na podłodze robi się prawdziwy zielony bałagan. Jak więc wybrać idealną choinkę? Czy gatunek ma znaczenie?
Ile kosztuje tegoroczna choinka?
Zbliżający się okres świąteczny to czas, kiedy sklepy zaczynają oferować różnego rodzaju ozdoby i bombki. Prawdziwy szał zakupowy zaczyna się jednak na przełomie listopada oraz grudnia. W tym czasie zaczynamy także zastanawiać się nad kosztem choinki na święta 2023.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Planowanie budżetu na trzy dni świąt Bożego Narodzenia to nie lada wyzwanie. Musimy uwzględnić wydatki na prezenty, żywność, dekoracje, a także na choinkę, czy to żywą, czy sztuczną. Warto zaznaczyć, że decydując się na pachnące drzewko, warto wiedzieć, gdzie je kupić.
Choć do świąt Bożego Narodzenia pozostaje jeszcze kilka tygodni, niektóre nadleśnictwa już teraz opublikowały cenniki choinek na 2023 rok. Niektóre z nich nie zmieniają cen od poprzedniego sezonu.
Choinka w domu to nie tylko piękna dekoracja, ale także symbol odrodzenia i nadziei. Gałązki choinki świadczą o dobrobycie. Małą choinkę możemy dostać od leśników za kilkadziesiąt złotych, natomiast za duże i rozłożyste drzewka trzeba zapłacić od 100 do kilkuset złotych. Oferty od sprzedawców ze stoisk pojawią się bliżej świąt.
Jakie drzewko wybrać?
Żywa choinka to coroczna ozdoba domu w okresie świątecznym. Niestety, drzewka potrzebują aklimatyzacji. Dobrze jest je najpierw przetrzymać w piwnicy lub garażu, a dopiero potem przenieść w ciepłe miejsce.
Najlepiej z suchym powietrzem i ogrzewaniem poradzi sobie jodła. Mniej odporne są świerki – pospolity i kłujący dość szybko stracą igły w takich warunkach. Choć świerk pospolity niezbyt dobrze znosi domową aurę, Polacy wybierają go najczęściej. Jakie są alternatywy?
- Jodła kaukaska to wytrzymałe drzewko, które w domu może przetrwać blisko 2 miesiące. Nie gubi igieł, z czasem jedynie traci intensywność koloru.
- Sosna pospolita to równie wytrzymała i dość atrakcyjna wizualnie choinka, która pięknie pachnie, ale jej igły są dość kłujące, co może utrudniać dekorowanie.
- Świerk kłujący to gatunek mniej wytrzymały, z czasem gubi igły, nie sprawdzi się też dla wielodzietnych rodzin ze względu na sztywne i kaleczące igły, na których ciężko zawiesić bombki.
- Świerk srebrny przyciąga srebrzystoniebieskim odcieniem, gubi igły mniej więcej po miesiącu od ścięcia, dobrze ustawić go w miejscu z dostępem do chłodu i powietrza, może to być balkon lub przestrzeń przy oknie.
O czym pamiętać przy zakupie choinki?
Kupując choinkę, warto pamiętać, że każda cięta choinka potrzebuje stojaka, najlepiej z obciążeniem. Zeschnięty dół drzewka może świadczyć o tym, że było ścięte na długo przed sprzedażą. Jeśli decydujemy się na choinkę w donicy, nie potrzebuje ona przesadzenia, jeśli jest ukorzeniona.