×

13 dowodów na to, że urlop w USA to wyzwanie dla każdego. Zwyczaje Amerykanów wywołują szok

Wyjazd do USA zawsze zwiąże się z dużym zaskoczeniem. Poznajemy odmienną kulturę oraz zaznajamiamy się ze zwyczajami lokalnej ludności. Poznaj osobliwe obyczaje, które potrafią wywołać ogromne zdumienie.

1. Urlop macierzyński to luksus

Urlop macierzyński jest bezpłatny i może trwać maksymalnie 12 tygodni. Istnieją pojedyncze stany, które oferują lepsze warunki. Przykładowo w stanie Nowy Jork młoda mama może pobierać 67% swojego wynagrodzenia przez 12 tygodni.

2. Problemy z wagą

Około 70% dorosłych Amerykanów ma problemy ze swoją masą ciała. Ponad 38% z nich cierpi na otyłość, a 1 na 13 osób zmaga się ze skrajną otyłością i  nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować.

3. Sprawa sądowa za dyskryminację

W korporacjach popularną praktyką jest tzw. lawsuit. Pracownik odchodzący z firmy może wytoczyć jej sprawę sądową. Wszystko dlatego, że czuł się dyskryminowany ze względu na kolor skóry, płeć, narodowość czy religię.

4. Ważniejsze święta urzędowe

Obchodzone są zwykle święta państwowe. W Wigilię, Poniedziałek Wielkanocy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia każdy idzie do pracy.

5. Nadmierna wylewność

Amerykanie są bardzo wylewni i chętnie opowiadają o swoich problemach osobistych. Normą jest żalenie się nowopoznanej osobie na swoje dzieci bądź informowanie o sprawie rozwodowej, która miała miejsce kilka dni temu.

6. Urlop nie dla każdego

Płatny urlop wypoczynkowy to przywilej. Zwykle cieszą się nim osoby pracujące w dużych firmach i korporacjach. Po roku pracy mogą liczyć na 10 dni urlopu. W mniejszych firmach wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy. Tak wygląda dziki kapitalizm.

7. Futbol po amerykańsku

Futbol amerykański nie ma nic wspólnego z piłką nożną. Ta ostatnia zwana jest soccer.

8. Przynależność do kościoła

Zupełnie normalnym pytaniem zadawanym przez obce osoby jest: „Czy znalazłeś już swój kościół”? Dodatkowo przedstawiciele różnych wspólnot chodzą od drzwi do drzwi i zapraszają do dołączenia do ich kościoła.

9. Piklowane raciczki

W amerykańskim supermarkecie można kupić białka jajek w kartonie, parówki owinięte ciastem naleśnikowym, ciasto w puszce, bekon polany syropem klonowym, piklowane świńskie racice.

10. Przeliczanie temperatury

Temperatura podawana jest w stopniach Fahrenheita. Aby przeliczyć ją na stopnie Celsjusza należy od temperatury Fahrenheita odjąć 32, pomnożyć przez 5, podzielić przez 9.

11. Małe miss

Ogromną popularnością cieszą się konkursy piękności dla dzieci poniżej 16 roku życia. Zwykle uczestniczą w nich dziewczynki. Zawodniczki mogą mieć mocny makijaż, doczepiane włosy, a nawet nakładki na zęby, które czynią uśmiech ładniejszym. Co ciekawe pierwsza kategoria wiekowa to 0-11 miesięcy.

12. Reklamy non stop

Reklamy w telewizji pojawiają się średnio co 5 minut.

13. Fantazyjne imiona

Amerykanie wykazują się dużą fantazją w nadawaniu dzieciom imion. Często nawiązują do nazw geograficznych, popkultury, kolorów czy owoców.  Jedne z dziwniejszych to: Zen, Snow, Blue, Jupiter, Indygo, Echo, Art, Dove, Berlin czy Lavender.

Który zwyczaj najbardziej Cię zaskoczył?

USA to kraj pełen dziwactw. 15 osobliwych zwyczajów, które wprawią w zdumienie każdego turystę

 
Źródła: www.boredpanda.com, www.boredpanda.com

Wybrane dla Ciebie

10 najbardziej dziwnych rzeczy w USA, o których ciężko zapomnieć po wizycie w Ameryce

Kiedy zadasz Europejczykowi pytanie, co zdziwiło go najbardziej, gdy pierwszy raz wyjechał do USA, odpowiedzi bywają niezwykle zaskakujące! My skupimy się na 10 najczęściej wymienianych rzeczach 😉 #1 Amerykanie wszystko muszą mieć duże — porcje jedzenia, samochody czy domy! #2 Wszędzie jest klimatyzacja, dosłownie wszędzie! I to zwykle tak ustawiona, że człowiek zamarza… #3 Ameryka nigdy nie […]

11 osobliwych zwyczajów z różnych krajów świata, które mogą zaskoczyć każdego turystę

Podróżując po świecie musisz być świadomy tego, że w wielu krajach panują całkiem odmienne zwyczaje niż te znane w Polsce. Niektóre z nich mogą zdumiewać, inne trochę szokować bądź wywoływać konsternację. Bez względu na wszystko, każdy należy uszanować. Wybrałam kilka ciekawych obyczajów praktykowanych w różnych zakątkach naszego globu. Zapoznaj się z nimi, aby być świadomym […]

11 najdziwniejszych rzeczy na świecie, które zostały opodatkowane. Cukier wcale nie jest na pierwszym miejscu

Opodatkować można naprawę wiele zaskakujących rzeczy. I cukier wcale nie jest tutaj na szczycie listy. Po 1945 roku w Polsce osoby niezamężne, bezdzietne i nieżonate musiały płacić tzw. bykowe. W dawnej Turcji pobierano podatek od zębów, w Wielkiej Brytanii – od okien, a w Rosji – od brody. Dalajlama w Tybecie posunął się jeszcze dalej. […]

Ekonomiczny fenomen falowanego ogrodzenia! Zaskakująca oszczędność budulca ma uzasadnienie

Jeśli byliście na wyspach, to może zauważyliście wyjątkowe ogrodzenia, które nie są proste. Brytyjczycy budują takie wersje z bardzo prozaicznego i ekonomicznego powodu. Niezwykły styl narodził się prawdopodobnie już w XV wieku Produkcja cegieł była w ówczesnych czasach bardzo mozolnym procesem, dlatego murarze oszczędzali, jak mogli. Stąd narodził się wyjątkowy kształt tych brytyjskich ogrodzeń. Taki […]

USA to kraj pełen dziwactw. 15 osobliwych zwyczajów, które wprawią w zdumienie każdego turystę

W USA wszystko musi być największe. Od porcji w restauracjach, przez królewskich rozmiarów łóżka małżeńskie, po ponad stupiętrowe wieżowce. Wiele zwyczajów panujących w tym kraju może wywoływać zdziwienie, a nawet niedowierzanie. Prawdą jednak jest, że każdy naród ma swoje dziwactwa. Poznaj amerykańskie obyczaje, które są w stanie zszokować każdego turystę. 1. Bez samochodu ani rusz […]

17 zdjęć ukazujących nasz kontynent z perspektywy amerykańskiego turysty. Mają nam czego zazdrościć…

Są w Ameryce rzeczy i zwyczaje, których prawdopodobnie nigdy nie zrozumiemy, ale i mieszkańcy USA dostrzegają u nas rzeczy, które są dla nas bardzo zwykłe, a ich przyprawiają o zdumienie lub podziw. Oto kolekcja rzeczy, które na nich robią w Europie wrażenie. #1 Amerykanie zazdroszczą nam tego, jak wyglądają nasze autostrady (być może nie wiedzą, […]