Parówki pękają podczas gotowania? Przestań popełniać podstawowe błędy
10.11.2023 11:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wydawać by się mogło, że przygotować parówki jest w stanie nawet dziecko. Nic bardziej mylnego! Choć uchodzi to za proste zadanie, wiele osób popełnia błędy, przez które kiełbaski pękają, tracą smak lub nawet wydzielają szkodliwe substancje. Podpowiadamy, jak możesz tego uniknąć.
Parówki uchodzą za raczej kiepski wybór żywieniowy, ale jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz produkty z całkiem przyzwoitym składem, bez polepszaczy i szkodliwych konserwantów. Czytanie składów na nic się jednak zda, jeśli nieodpowiednio przygotujesz kiełbaski. Wystarczy jeden błąd, by zmieniły się w truciznę lub całkiem straciły smak.
Jakie parówki wybrać?
Zanim wyjaśnimy, jak powinieneś gotować parówki, by były smaczne i nie zagrażały twojemu zdrowiu, mamy kilka wskazówek dotyczących tego, jakie kiełbaski będą najzdrowszym wyborem. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość mięsa. Powinna być jak najwyższa (ideał to oczywiście 100%). Nie kupuj produktów, które zawierają skórki drobiowe i wieprzowe, a także mięso oddzielone mechanicznie (MOM). To nic innego jak chrząstki, skóry i ścięgna, a więc "nieczyste" mięso. Unikaj również parówek z azotynem sodu oraz glutaminianem sodu w składzie. Zwracaj uwagę na ilość soli — im mniejsza, tym lepiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak gotować parówki?
Parówek nie powinieneś wrzucać do wody zaraz po wyjęciu z lodówki. Najlepiej jest wyjąć je 20-30 minut wcześniej, by trochę się rozgrzały. Dzięki temu będą smaczniejsze i nie popękają. Jeśli kupiłeś parówki w naturalnym flaku, nie musisz ich obierać. Jeżeli wybrałeś takie w foliowych osłonkach, powinieneś usunąć to zabezpieczenie przed wrzuceniem kiełbasek do garnka.
Jeśli chcesz podgrzać parówki, nie powinieneś umieszczać ich w zimnej wodzie. Im dłużej będą zanurzone, tym mniej smaku zachowają, dlatego lepiej włożyć je do wody, która została wcześniej podgrzana. Nie oznacza to jednak, że powinieneś wrzucić je do wrzątku. On może sprawić, że kiełbaski popękają. Poza tym, jeśli kupiłeś parówki zawierające azotyn sodu, pod wpływem wrzątku zacznie wydzielać nitrozaminy, które w dużych ilościach mogą być rakotwórcze.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest zagotowanie wody i wyłączenie gazu pod garnkiem. Po chwili wystarczy umieścić w nim parówki. Pamiętaj jednak, by trzymać je w wodzie przez maksymalnie pięć minut (siedem w przypadku serdelków, które są nieco grubsze). Dzięki temu ogrzeją się, ale nie stracą smaku. Aby wzmocnić aromat mięsa, możesz wcześniej osolić wodę lub dodać do niej trochę ziela angielskiego.