PoradyLajfhakiPlanujesz malowanie? Oto jak "zmienić rozmiar" pokoju bez przesuwania ścian

Planujesz malowanie? Oto jak "zmienić rozmiar" pokoju bez przesuwania ścian

Malowanie ścian.
Malowanie ścian.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Marko Cvetkovic

11.04.2024 08:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiosenne miesiące to idealny czas na zmianę koloru ścian w domu. Jedno malowanie ścian może optycznie zmienić wygląd pokoju i "dodać" mu nieco przestrzeni. W zależności od tego, co chcesz uzyskać, pomaluj ściany innym sposobem.

Wystarczy zmienić kolor ścian, a pokój nabiera zupełnie innego charakteru. Jeśli skorzystasz z kilku trików optycznych, możesz go również poszerzyć, skrócić, wydłużyć, zwęzić czy zmniejszyć. Nie trzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Kluczem jest dobranie odpowiednich kolorów i umiejętne malowanie ścian. Podejmujesz się wyzwania?

Jak malować ściany, by optycznie powiększyć pokój?

Bolączką dzisiejszych czasów są małe metraże mieszkań, które często wymagają umiejętnego rozplanowania przestrzeni, by dom był jak najbardziej funkcjonalny. Stawianie ścian od nowa brzmi jak poważne wyzwanie, dlatego warto nieco zainteresować się optyką i tym, jak dobierać kolory farby, by optycznie powiększyć pomieszczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza sprawa to malowanie ścian jasnymi farbami lub wykorzystywanie ciemnych barw, w przemyślany sposób. Całkowicie biały pokój będzie wydawał się o wiele większy niż pomieszczenie, gdzie zarówno sufit, jak i ściany zostaną pomalowane na ciemny kolor. Można to połączyć, malując jedną główną ścianę za łóżkiem czy meblami na ciemny kolor, który również znajdzie się na suficie. Boczne ściany muszą kontrastować, dlatego zaleca się korzystanie z jasnych biało-kremowych farb.

W przypadku, gdy to wysokość pokoju jest problemem, dobrze postawić na jednolite ciemne ściany i biały sufit. Dzięki temu pokój będzie wydawał się wyższy. Odwrotne malowanie przyniesie przeciwny efekt, czyli złudzenie obniżenia ścian względem sufitu.

Jak malować ściany w domu? Wszystko zależy od twoich potrzeb

Malowanie ścian na odpowiednie kolory może kolejno wydłużyć lub skrócić pomieszczenie. Jeśli jedna, centralna ściana zostanie pomalowana na ciemny kolor, podczas gdy wszystkie inne będą jasne, pokój optycznie się wydłuży. Odwrotnością tego, będzie zostawienie jednej jasnej ściany, gdy cała reszta zostanie pokryta ciemną farbą.

W przypadku, gdy pokój wydaje ci się za szeroki, możesz skorzystać z optycznego zwężenia. Wystarczy, że pomalujesz boczne ściany na ciemno, a sufit i ścianę centralną (np. za łóżkiem) na jasny odcień. W internecie można znaleźć mnóstwo poradników i programów, które indywidualnie dopasują kolor ścian do twojej przestrzeni. Część z nich jest darmowa, więc aż żal z nich nie skorzystać.

Na sam koniec warto wspomnieć, że kolor ścian powinien się różnić w zależności od pomieszczenia. Salon czy kuchnia mogą być skąpane w kolorach, natomiast sypialnia powinna być nieco bardziej stonowana, by jaskrawe barwy nie miały wpływu na komfort snu. Malowanie ścian lepiej dwa razy przemyśleć i przed położeniem kolorów na całe ściany skorzystać z próbek, które oferują markety budowlane.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także