PoradyLajfhakiPo latach wróciłam do szkolnego zwyczaju. To najlepszy trening dla mózgu

Po latach wróciłam do szkolnego zwyczaju. To najlepszy trening dla mózgu

Czynność, która wspomaga pracę mózgu
Czynność, która wspomaga pracę mózgu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robert Przybysz
03.02.2024 20:10

Faktem jest, że nowe technologie nas rozleniwiły. Obecnie prawie każda czynność jest wykonywana za pomocą nowoczesnych urządzeń. Okazuje się, że wcale nie wpływa to korzystnie na pracę naszego mózgu. Sprawdź, co powinno się robić nadal w tradycyjny sposób.

Nowe technologie znacznie ułatwiają nam codziennie życie. Zwłaszcza młode pokolenia są wychowane, aby korzystać z nowoczesnych urządzeń, które zazwyczaj przyspieszają pracę i są wygodniejsze. Tak też jest w przypadku...pisania! Obecnie większość ludzi wykonuje tę czynność, korzystając z klawiatury komputera lub telefonu. Nawet studenci coraz rzadziej decydują się na odręczne notatki. Królują teksty zapisane na laptopie lub innym tego typu urządzeniu. Co ciekawe, według naukowców unikanie tradycyjnego pisania może mieć niekorzystny wpływ dla pracy naszego mózgu. To jednak nie wszystko. Wyniki badań dowodzą, że pisanie ręczne działa również stymulująco na wykonywanie innych czynności.

Czy regularne pisanie odręczne jest ważne?

Na podstawie badań przeprowadzonych w Norwegii naukowcy ogłosili, że częste pisanie ręczne skutecznie aktywizuje pracę mózgu. To bardzo dobry trening dla głowy, ponieważ metoda ta angażuje obszary w mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie informacji wizualnych i ruchowych oraz przyczynia się do lepszego kodowania i zapamiętywania informacji. Wśród zalet tradycyjnego pisania można wymienić również poprawę pamięci i koncentracji, wzmocnienie połączeń mózgowych, rozwój umiejętności motorycznych oraz stymulację kreatywności. Warto podkreślić, że państwa takie jak Norwegia, Szwecja oraz Włochy podjęły już pewne kroki w celu reintegracji pisania odręcznego do programów nauczania w szkołach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyrobić w sobie nawyk regularnego pisania ręcznego?

Dla wielu codzienne pisanie ręczne może wydawać się udręką. W takim wypadku warto przypomnieć sobie początkowe lata szkolne. Zazwyczaj to właśnie w tym okresie ludzie mają najwięcej do czynienia z odręcznym pisaniem. Czy wtedy również ta czynność była taka trudna? Dla wprawy należy wyrobić w sobie pewne codzienne nawyki. Przykładowo jeżeli wybierasz się na zakupy, to stwórz odręczną listę produktów.

Warto również założyć swój pamiętnik/notatnik, w którym można codziennie zapisywać swoje marzenia, myśli i uczucia. Dodatkowo najlepiej zaopatrzyć się w papierowy kalendarz, w którym będzie można zapisywać swoje plany i ważne daty. Od czasu do czasu możesz również zostawić miły liścik dla swoich bliskich. Otrzymanie takiej wiadomości jest dużo przyjemniejsze niż zwykły sms.

Pisanie ręczne rozwija i pomaga wyrazić swoją osobowość

Nie wszyscy mają świadomość, ale tradycyjny sposób pisania może rozwijać nie tylko dzieci. Jest to idealne narzędzie do nauki, ale również forma artystycznego wyrazu. Każdy z nas ma swój inny, często unikalny charakter pisma. Pisząc ręcznie, możemy wyrazić siebie, a nawet zaakcentować swój charakter. Nie można zapomnieć również o kaligrafii, czyli sztuce pięknego pisania. Jest to idealny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu oraz rozwijanie swoich manualnych zdolności.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także