NewsyPomagasz starszym sąsiadom? Możesz dostać za to wynagrodzenie od państwa

Pomagasz starszym sąsiadom? Możesz dostać za to wynagrodzenie od państwa

Usługi sąsiedzkie mają za zadanie uregulować kwestie prawne w sprawie opieki nad osobami niespokrewnionymi. Sąsiad może oferować pomoc, a w zamian za to otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Pomoc zwyczajnie się opłaca.

Usługi sąsiedzkie dla mieszkańców gmin.
Usługi sąsiedzkie dla mieszkańców gmin.
Źródło zdjęć: © Genialne

W twojej okolicy z pewnością znajdują się osoby, które wymagają dodatkowej opieki. Możliwe, że dopadła je choroba lub stracili członka rodziny. Usługi sąsiedzkie weszły w życie 1 listopada 2023 roku i mają na celu dobrowolną pomoc społeczną, za którą można otrzymać wynagrodzenie. Istnieje lista kryteriów, które należy spełnić, by ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu usług sąsiedzkich.

Co to są usługi sąsiedzkie?

Z dniem 1 listopada 2023 roku powołano do życia uchwałę, która reguluje kwestię pomocy sąsiadom, którzy nie są zdolni do wykonywania niektórych czynności. Dotychczas takie działania były realizowane z tytułu różnych projektów czy programów rządowych. Od zeszłego roku pomagać może każdy mieszkaniec gminy, który za swoje działanie dostaje stosowne wynagrodzenie pieniężne. Jaki zakres obejmują usługi sąsiedzkie?

  • Zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych;
  • podstawowa opieka higieniczno-pielęgnacyjna (czyli taka, która nie wymaga specjalistycznego przygotowania);
  • zapewnianie kontaktu z otoczeniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprytne triki, które warto poznać

Kto może ubiegać się o pomoc?

Usługi sąsiedzkie obejmują osoby poważnie chore, starsze, samotne, które z różnych powodów potrzebują opieki osób trzecich, lecz same nie mogą sobie jej zorganizować. Istnieje nieco dokładniejszy podział, który jasno określa jakie osoby mogą liczyć na wsparcie ze strony sąsiada. Pierwszy przypadek to osoby samotne, które prowadzą gospodarstwo domowe. Kolejny przypadek to ci, którzy nie zawarli związku małżeńskiego i osoby nieposiadające zstępnych ani wstępnych (dzieci, rodziców, wnuków, dziadków)

W drodze wyjątku istnieje możliwość, by osoba potrzebująca otrzymała pomoc, nawet jeśli ma małżonka czy krewnych. Warunkiem jest fakt, że mieszka sama a członkowie jej rodziny nie są w stanie zaoferować odpowiedniego wsparcia. Co ciekawe, nowe zasady nie zważają na sytuację materialną przyszłego beneficjenta. Kryterium dochodowe nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Usługi sąsiedzkie — kto może pomagać?

Kolejne kryteria, na które należy zwrócić uwagę to wymagania wobec osób, które chcą świadczyć pomocą w ramach usług sąsiedzkich. Świadczenia obejmują osoby, które:

  • mają ukończony 18 rok życia;
  • nie należą do rodziny osoby, której będą pomagać;
  • nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, której dotyczy pomoc;
  • są sprawne zarówno pod kątem fizycznym jak i fizycznym;
  • zamieszkują tę samą okolicę co osoba w potrzebie;
  • mają kurs pierwszej pomocy; są zaakceptowane przez osobę, która wymaga pomocy.

Gmina może podjąć współpracę z opiekunami-sąsiadami, gdzie będzie ich obowiązywać umowa (w tym przypadku najczęściej umowa zlecenie). Usługi sąsiedzkie leżą w rękach gminy, dlatego niektóre warunki mogą się różnic w zależności od miejsca zamieszkania.

Jakie wynagrodzenie za usługi sąsiedzkie?

Rada gminy określi w uchwale, jak świadczone będą usługi opiekuńcze. To właśnie tam znajdą się szczegółowe informacje na temat wypłacanych wynagrodzeń, które są uzależnione od wielu czynników. Mowa o wymiarze pracy, zakresie usług czy ulgach. Każda z gmin musi ustalić własne zasady i dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, ile pieniędzy da się uzyskać za pomoc sąsiadowi.