Kategorie Coś z niczego / recyklingDIY

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Plastik stał się nieodłącznym elementem ludzkiego życia, przez co zagrożona została nasza planeta. Nie dość, że rozkłada się ona tysiące lat i jest szkodliwa dla ludzi, to skutecznie zatruwa inne gatunki zwierząt. Nie tylko ptaki czy ryby zjadają plastik – naukowcy odkryli, że nawet malutkie stworzenia, żyjące na dnie rowu mariańskiego, mają w swoich żołądkach cząstki plastiku…

Zaniedbaliśmy naszą planetę i czas najwyższy to zmienić. Zacznij używać mniej plastiku, a ten który już masz w domu, postaraj się wykorzystać na nowe sposoby!

Oto kilka kreatywnych pomysłów co można zrobić z plastikowymi butelkami, które w domu ma większość z nas.

#1 Użyj butelki jako konewki

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Zrób kilka dziurek w nakrętce od butelki, następnie napełnij butelkę wodą i pozostaw na słońcu. Kiedy woda trochę się nagrzeje, podlej nią rośliny. W ten sposób nie będziesz musiała kupować konewki i użyjesz przedmiotu, który już masz!

#2 Zrób karmnik dla ptaków

Wszystko czego potrzebujesz do zrobienia karmnika to plastikowa butelka, kilka długopisów lub drewnianych patyczków, nóż, sznurek oraz ziarna i nasionka.

#3 Umieść plastikowe kosze na bagażnik roweru

Plastikowe wiaderka (nawet te po kocim żwirku) mogą sprawdziś się jako kosze do roweru. Wiaderka możesz zamknąć a dodatkowo masz pewność, że nie przemokną jak wiklinowe koszyki. Może nie wyląda to super stylowo, ale jest to ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza gdy potrzebujesz przewieźć zakupy lub jedzenie na piknik.

#4 Zrób wiszący organizer z użyciem kawałków po butelkach

Stare butelki po detergentach można przeciąć na pół i umieścić na drewnianych szczebelkach, tworząc organizer DIY. Możesz umieścić go w garażu i schować tutaj drobne narzędzia lub posadzić w nim rośliny.

#5 Stórz meble ogrodowe z pustych krat po napojach

Kolejny przykład, że recykling to tylko kwestia przestawienia swojego myślenia! Z plastikowych krat po napojach możesz robić kanapę, stolik oraz krzesła. Super pomysł prawda?

#6 Zrób z butelek doniczki

Przyda się każdy rodzaj butelki – po napoju gazowanym, soku, mleku czy kefirze. Wybierz taką która będzie rozmiarem odpowiadać roślinie, którą chcesz przesadzić. Następnie wytnij otwór z boku butelki oraz kilku dziurkach od spodu, aby zapewnić odpływ zbyt dużej ilości wody.

#7 Użyj spodu butelki do zrobienia świątecznych dekoracji

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Na pewno co roku kupujesz wiele ozdób na święta, ale czy wiesz że używając plastikowych butelek możesz zrobić własne dekoracje? Odetnij dno butelki, podgrzej jej krawędzie używając żelazka dzięki czemu nie poranisz się ostrym plastikiem. Teraz pomaluj butelkę wybraną farbą lub brokatem, dodaj wstążki i posadź rzeżuchę. W sam raz na Wielkanoc!

9 sposobów jak ponownie wykorzystać plastik. Ziemia będzie Ci wdzięczna!

Możesz również zrobić ciekawe ornamenty na choinkę. Zrób dziurę w dolnej części butelki, użyj kleju lub brokatu i stwórz własną „bombkę”.

#8 Użyj plastikowych toreb do transportu sadzonek

Oprócz butelek rozejrzyj się czy nie masz w garażu plastikowych, wytrzymalych toreb. Te mogą przydać się pdoczas przesadzania i przewozu roślin. Taki trik z pewnością docenią miłośnicy zieleni i ekologii!

#9 Coś dla cierpliwych czyli maty i podkładki z plastiku

Jeśli potrafisz robić na drutach lub szydełku, możesz spróbować zastąpić klasyzne nici… ciętymi, plastikowymi workami! Potnij torebki w paski i użyj ich tak samo jakbyś używała nici. Odrobina cierpliwości i stowzysz ciekawe ozodoby na stół lub ściane.

A czy ty masz jakieś sposoby na ponowne użycie plastiku? Co robisz aby poprawić środowisko?

Źródło: brightside.me | Fotografie: instagram.com, brightside.me