NewsyNa Mazurach sfilmowali rzadkie zwierzę. Mało kto wie, jak trafiło do Polski

Na Mazurach sfilmowali rzadkie zwierzę. Mało kto wie, jak trafiło do Polski

Muflon na łące
Muflon na łące
Źródło zdjęć: © Getty Images | LeitnerR
18.11.2023 16:57, aktualizacja: 20.11.2023 11:49

Takiego gościa na Mazurach nie spodziewał się nikt, jednak mimo to stał się prawdziwą gwiazdą internetu. Skąd wziął się tam muflon?

Muflony, czyli dzikie owce pochodzące z Korsyki i Sardynii, nie są gatunkiem, który naturalnie występuje na terenie Polski. Zostały one sprowadzone do naszego kraju z południa Europy, a dokładniej ze Słowacji, gdzie były hodowane. Choć klimat w Polsce jest dla nich dość surowy, nie we wszystkich regionach obserwuje się spadek ich populacji. Dlatego obecność jednego z nich na Mazurach wywołuje niemałą ekscytację.

Skąd muflony wzięły się w Polsce?

Muflon nie jest zwierzęciem, które można zaliczyć do typowych dla polskiego krajobrazu. Jest to jedyny przedstawiciel ssaków kopytnych, który nie jest rodzimy dla Karkonoszy czy Mazur. Muflony, które pochodzą z wysp na Morzu Śródziemnym, są przodkami owcy domowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Są one również uważane za najmniejszych przedstawicieli dzikich owiec. Te charakterystyczne zwierzęta parzystokopytne zostały wprowadzone do Polski na początku XX wieku. Powodem ich introdukcji była chęć zwiększenia atrakcyjności polowań. Osoba odpowiedzialna za sprowadzenie muflonów do Polski to hrabia Seidlitz-Sandreczki.

Muflony są łatwo rozpoznawalne dzięki imponującym, zakręconym rogami, które posiadają tylko samce. Pierwsze okazy tych zwierząt pojawiły się w kontynentalnej Europie już w XVIII wieku, kiedy to trafiły w okolice Wiednia.

Muflon celebryta z mazurskich łąk

Muflony, które zamieszkują w Polsce, można spotkać przede wszystkim w Karkonoszach. Jednak nie jest to jedyne miejsce, gdzie da się je zobaczyć. W ostatnim czasie nagranie muflona galopującego w pobliżu miejscowości Napromek (woj. warmińsko-mazurskie), stało się prawdziwym hitem w mediach społecznościowych.

Filmik, który został nagrany na Wzgórzach Dylewskich na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim, zyskał ogromną popularność nie tylko w internecie, ale także wśród osób, które na żywo obserwowały popisy tego zwierzęcia.

Populacja muflonów w Polsce jest raczej niewielka. W 2023 roku władze Karkonoskiego Parku Narodowego poinformowały, że po polskiej stronie Karkonoszy żyje tylko około 30-35 osobników. Dla porównania, przed 1945 rokiem było ich ponad pół tysiąca.

Jaki los czeka muflony?

Karkonoski Park Narodowy nie planuje podjęcia działań na rzecz ratowania muflonów w polskich Karkonoszach. Powodem jest to, że gatunek ten jest obcy dla tego regionu i zaburza jego naturalność.

Po ponad 100 latach od wprowadzenia muflonów do Polski panuje przekonanie, że ten podgatunek owcy domowej nie przystosował się do klimatu w polskich górach. W odróżnieniu od Korsyki czy Sardynii, w Polsce śnieg leży zdecydowanie dłużej, co utrudnia żerowanie muflonom.

W związku z tym, że wolnożyjących muflonów jest w Karkonoszach coraz mniej, częściej dochodzi do kojarzenia krewniaczego (rozmnażania się zwierząt spokrewnionych przez wspólnych przodków). To zdecydowanie zwiększa ryzyko występowania chorób genetycznych u przedstawicieli kolejnych pokoleń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także