Balkon i ogródOgródPrzygotowuję się do ważnego zabiegu w ogrodzie. Inwazja szkodników ominie rośliny

Przygotowuję się do ważnego zabiegu w ogrodzie. Inwazja szkodników ominie rośliny

Drzewa owocowe i krzewy są narażone na atak różnych szkodników. Dlatego też, zwłaszcza zimą, warto wprowadzić olejowanie roślin. To bardzo skuteczna metoda ochrony między innymi przed mszycami i przędziorkami. Sprawdź jak skutecznie zabezpieczyć swój ogród!

Olejowanie drzew w zimie.
Olejowanie drzew w zimie.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Fotodrobik

21.01.2024 07:30

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale zimą drzewakrzewy są nie tylko narażone na niskie temperaturyopady śniegu, ale również mogą zostać zaatakowane przez różne szkodniki. Do najczęstszych osobników żerujących w ogrodach zalicza się mszyce, przędziorki oraz szkodniki zimujące pod korą drzew i krzewów. Najbardziej poddatne na ataki są jabłonie, grusze, śliwy, czereśnie i wiśnie. Jeśli chodzi o krzewy, to szczególną ochroną należy otoczyć róże, iglaki, hortensje i lilaki typu bzy. Ze szkodnikami można walczyć na różne sposoby, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie użycie specjalistycznych ekologicznych preparatów. Są nimi między innymi środki oparte na oleju parafinowym.

Kiedy wykonać olejowanie?

Optymalnym czasem na olejowanie drzew i krzewów w ogrodzie będzie późna zima lub wczesna wiosna. Chodzi o stabilność temperatury powietrza i brak mrozów. Przy olejowaniu trzeba też pamiętać, aby rośliny nie były zaraz po zabiegu narażone na silne wiatry. Należy również wybrać do tego dzień bez zapowiadanych wcześniej opadów deszczu lub śniegu. Co ważne nie powinien to być czas, w którym bardzo świeci słońce. Otóż nawet zimowe pomienie słoneczne, które odbijając się od śniegu, w połączeniu z olejem, mogą spowodować poważne poparzenie liści. Pamiętaj również, że jeśli rośliny w twoim ogrodzie wykazują oznaki osłabienia, to są wtedy dużo bardziej podatne na ataki różnych szkodników.

Jak dobrze wykonać olejowanie?

Twoim pierwszym krokiem powinno być zadbanie o bezpieczeństwo i założenie rękawic, okularów i odzieży ochronnej. Następnie w celu poprawnego wykonania zabiegu olejowania, musisz koniecznie oczyścić drzewa i krzewy. Warto usunąć martwe gałęzie oraz uszkodzone części roślin co wpłynie na efektywniejsze działanie oleju. Kolejnym krokiem powinno być dokładne zapoznanie się z instrukcją wybranego przez ciebie preparatu do olejowania. Zwróć uwagę, że większość olejów wymaga zazwyczaj rozcieńczenia w wodzie. Następnie przygotuj roztwór zgodnie z zaleceniami producenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy masz już gotowy roztwór, to ostrożnie przelej go do opryskiwacza ogrodowego. Następnie dokładnie pokryj substancją wszystkie części drzew i krzewów. Nie zapomnij o pniach i gałęziach. Zwróć uwagę, że olej powinien dotrzeć do wszelkich wgłębień, gdzie mogą ukrywać się różne szkodniki. Pamiętaj, że zabiegu olejowania nie musisz powtarzać cyklicznie. Jeżeli jest dobrze wykonany, to może skutecznie zabezpieczyć drzewa i krzewy na cały rok.