×

12 prostych trików, by utrzymać samochód w czystości. Twoje auto będzie lśnić

Średni Polak spędza średnio prawie 4 lata w samochodzie, nic więc dziwnego, że każdy chciałby aby jego auto działało bez zastrzeżeń i było super czyste. Spędzamy mnóstwo czasu, aby doprowadzić pojazdy do lśniącej czystości, której nie powstydzilibyśmy się przy teście białej rękawiczki.

Dlatego też sprawdziliśmy kilka trików, które sprawią żę wyczyścisz auto w kilka chwil!

#1 Odśwież auto przy pomocy ananasa

Jeśli chcesz szybko odświeżyć powietrze w samochodzie, wystarczy, że pokroisz ananasa i umieścisz duże kawałki jego skóry w torebce strunowej. Teraz zostaw ją na desce rozdzielczej. W trakcie jazdy tropikalny zapach zacznie powoli unosić się w pojeździe.

#2 Użyj sody do wyczyszczenia tapicerki

Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z dywanów samochodowych i tapicerek, użyj sodę oczyszczoną. Rozsyp ją na siedzenia i pozostaw na kilka minut. Następnie odkurz całą powierzchnię. Soda pomoże zabić szkodliwe bakterie bez użycia jakichkolwiek substancji chemicznych i odświeży nieprzyjemne zapachy.

#3 Trzymaj opakowanie z chusteczkami blisko siebie

amazon.com

Uchwyt na pojemnik na chusteczki można łatwo przymocować do osłony przeciwsłonecznej, w ten sposób zapewnisz sobie szybki dostęp do chusteczek, co może okazać się przydatne, zwłaszcza w okresie przeziębień. Zamiast trzymać opakowanie w schowku lub na desce rozdzielczej umieść cienki plastikowy pojemnik na osłonie przeciwsłonecznej.

#4 Użyj żelazka aby usunąć ślady kredek woskowych

Jeśli podróżujesz z pociechą, wiesz że samochód może łatwo się wybrudzić. Kiedy tapicerka wybrudzi się kredką świecową weź kawałek papieru (np. śniadaniowego lub zwykłą kartkę) i wyprasuj tapicerkę. Kiedy podniesiesz kartkę wosk powinien znaleźć się na niej. Ten trik sprawdzi się również w przypadku mebli w domu.

#5 Zrób własny odświeżacz powietrza

W trakcie dużych upałów, kiedy w samochodzie wręcz się zaparzasz, możesz stworzyć pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Weź tanią solniczkę i wrzuć do niej zapachowy wosk a następnie umieść opakowanie na desce rozdzielczej. Kiedy zacznie się robić ciepło, wosk zacznie się topić, a w aucie uniesie się przyjemny zapach. Pamiętaj jednak, że plastikowy pojemnik może się roztopić, a szklany doprowadzić do pożaru, dlatego kiedy solniczka za bardzo się podgrzeje, schowaj ją w zacienione miejsce.

#6 Pozbądź się wilgoci używając torebek z silikonem

Te małe torebki dodawane do butów czy plecaków mogą Ci się przydać w wielu sytuacjach, o których pisaliśmy w tym artykule. Sprawdzą się także jeśli wydaje Ci się, że Twoje auto zawsze jest wilgotne. Wtedy te małe saszetki po butach będą idealne. Włóż je do słoika lub umieść blisko przedniej szyby. Środki osuszające zawarte w środku saszetki, pochłoną wilgoć z powietrza i wyeliminują parę,która zdarza się w zimowych miesiącach.

#7 Zabezpiecz drzwi przed uderzeniem w pojazd stojący obok

instagram.com

Aby uniknąć uderzenia drzwiami, samochodu który stoi na parkingu obok Ciebie, miej ze sobą kawałek piankowego makaronu. Przetnij na wysokości około 20 cm. Kiedy będziesz wysiadać umieść makaron na drzwiach, dzięki czemu nie będziesz martwić się, że zarysujesz czyjś pojazd.

#8 Zapanuj nad bałaganem w aucie

Nawet jeśli nie masz małego dziecka, to ten trik może Ci się przydać – zwłaszcza jeśli w swoim aucie wozisz mnóstwo (nie)potrzebnych rzeczy. Zwykły organizer na buty umieść za siedzeniem. Teraz możesz włożyć w przegródki wszystkie przedmioty, które bezwładnie turlają się po siedzeniach auta. Organizer przyda się także podczas wypraw z maluchem – zmieścisz tutaj przekąski, zabawki, mokre chusteczki i wiele innych rzeczy!

#9 Przetrzyj szyby chusteczkami nawilżanymi

ebay.com

Okazuje się, że chusteczki nawilżane sprawdzą się przy utrzymaniu szyb w czystości. Są również świetne do przetarcia wycieraczek. Dobre chusteczki nie pozostawiają smug, więc nie będziesz musiał używać żadnych dodatkowych środków czyszczących.

#10 Wypoleruj skórzane elementy używając oliwy z oliwek

youtube.com

Oliwa z oliwek może być stosowana jako naturalny środek do czyszczenia skórzanych foteli, deski rozdzielczej czy drzwi auta. Nie stosuj jej jednak bezpośrednio, lecz umieść ją na miękkim materiale – inaczej oliwa może pozostawić plamy! Delikatnie pocieraj powierzchnię i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

#11 Wyczyść uchwyty na napoje używając starej skarpety

twitter.com

Te miejsca bardzo szybko się kurzą i ciężko je doczyścić. Wystarczy, że weźmiesz starą skarpetkę i założysz ją na pusty kubek po napoju. Teraz kilka razy przekręć kubek. Po chwili skarpeta zbierze kurz i brud z dna oraz ścianek uchwytu.

#12 Użyj łyżki i ręcznika aby wyczyścić kratkę wentylatora

removeandreplace.com

Wentylatory są jednym z trudniejszych miejsc do wyczyszczeni w samochodzie. Jednak istnieje proste rozwiązanie jak pozbyć się z nich kurzu. Weź łyżeczkę oraz są mały ręcznik. Owiń materiał dookoła końca łyżki i delikatnie przesuwaj po szczelinach wywietrznika.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować