PoradySzukasz lekarza w święta? Nie trać czasu na SOR. Oto gdzie znajdziesz pomoc

Szukasz lekarza w święta? Nie trać czasu na SOR. Oto gdzie znajdziesz pomoc

Gdzie do lekarza w święta?
Gdzie do lekarza w święta?
Źródło zdjęć: © Getty Images | LUIS ALVAREZ

30.03.2024 15:44

Życie jest nieprzewidywalnym scenarzystą, a nasze zdrowie może w każdej chwili zacząć szwankować. Szczególnie, i jak na ironię losu, dzieje się to w najmniej spodziewanym momencie, kiedy nie mamy dostępu do internisty. Jak iść do lekarza w weekend albo święta? Z pewnością odpuść sobie SOR.

Choroba nie wybiera, a kiedy nasz stan się pogarsza i leki dostępne bez recepty lub domowe sposoby nie działają, należy koniecznie iść do lekarza. Wiele osób w okresie świątecznym od razu myśli o Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, który wcale nie jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Czy nocna pomoc lekarska to jedyny ratunek? Koniecznie sprawdź, co robić i gdzie szukać pomocy w weekendy i święta.

Czy lekarze przyjmują w święta?

Niestety przychodnie w święta nie pracują, a to oznacza, że na pomoc lekarza pierwszego kontaktu nie mamy co liczyć. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia, czyli np. grypy, koniecznie trzeba skorzystać z opieki medycznej, ale nie należy od razu wzywać karetki lub jechać na SOR. Wiele osób liczy na to, że właśnie tam lekarz im pomoże, a on bardzo często i zgodnie z prawem odprawia pacjentów z kwitkiem. Wynika to z bardzo prostego powodu, ponieważ na SOR-ze pomocy udziela się przez całą dobę, ale tylko w przypadku nagłych wypadków, które zagrażają życiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli nie doznałeś wypadku, urazu, zatrucia lub krwawienia z jam ciała, to nie otrzymasz porady i opieki medycznej na SOR-ze. Co więcej, stan zdrowia, czyli zagrożenie życia, to determinant w kolejce do lekarza pełniącego tam dyżur, a poprzez błyskawiczną diagnostykę nie tylko w święta lub weekendy osoby z zagrożeniem życia są ratowane. Z tego powodu nawet nie wybieraj się na ten oddział z gorączką, bólami lub innymi dolegliwościami, które nie są zagrożeniem dla twojego życia lub zdrowia. Wtedy koniecznie idź do ambulatorium. 

Jak działa nocna pomoc lekarska w święta?

Jak zatem iść do lekarza w weekend lub święta, kiedy choroba atakuje? Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna to miejsce, gdzie z pewnością zostaniesz przyjęty, a placówki te pracują całą dobę w każde święta oraz weekendy. Dostępni na dyżurze lekarz oraz pielęgniarka przyjmą w warunkach ambulatoryjnych pacjentów z bólami głowy, brzucha, biegunką, zaostrzeniem objawów choroby przewlekłej, gorączką oraz wtedy, kiedy dostępne bez recepty leki nie pomogły.

Nocna i świąteczna pomoc lekarska przewiduje porady, zabiegi pielęgniarskie, zwolnienie lekarskie i wystawianie recept. Tak samo w sytuacjach awaryjnych w weekend przyjmują lekarze stomatolodzy, do których można zgłaszać się bez wcześniejszej rezerwacji, skierowania, a wizyta jest realizowana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także