×

11 wyjątkowo niebezpiecznych roślin, które opanowały ziemię. To zawodowi, zieloni truciciele

W lasach, dżungli czy na łące zagrożeniem dla naszego zdrowia lub życia mogą być nie tylko dzikie zwierzęta czy jadowite węże. Równie niebezpieczne bywają rośliny, które zwykle wyglądają dość niepozornie, a czasami urzekają kolorami.

1. Barszcz Sosnowskiego

Wyglądem przypomina olbrzymi koper. Dorasta do 4 metrów wysokości i dość powszechnie występuje w Polsce (najbardziej rozprzestrzenił się na Podhalu). Sok tej rośliny powoduje uszkodzenia skóry, a rany przypominają pęcherze jakie obserwuje się po poparzeniu. Barszcz pochodzi z Kaukazu, a do naszego kraju został sprowadzony w latach 50. XX wieku.

2. Hippomane mancinella

To drzewo zaliczane jest do rodziny wilczomleczy. Rośnie w obu Amerykach, a także na Karaibach. Jego najgroźniejszą częścią są owoce zwane jabłuszkami śmierci. Zawierają one toksyny, które powodują uszkodzenie narządów, trudności z oddychaniem, a nawet śmierć. Równie niebezpieczne jest otarcie się o korę tego drzewa, użycie jego gałązek do rozpalenia ognia czy przebywanie w jego pobliżu podczas deszczu. Wówczas biały, trujący sok może skapnąć na naszą skórę.

3. Pokrzywa australijska

W Australii zwana jest żądlącym krzewem. I nie ma w tym przesady, gdyż dotknięcie liści tej rośliny powoduje nieznośny ból, które może trwać całymi tygodniami. Dorasta do 3 metrów wysokości, a jej liście wyglądają jak zielone serduszka. Można doszukać się historii, że  w pobliżu pokrzywy leżą szkielety jaszczurek, które przypadkowo zetknęły się z tą rośliną.

4. Szalej jadowity

Ta trująca roślina z rodziny selerowatych znana jest powszechnie jako cykuta. Miała zostać podana Sokratesowi, gdy został zmuszony do popełnienia samobójstwa. Rośnie w pobliżu zbiorników wodnych i wyglądem przypomina natkę pietruszki. Objawy zatrucia to ślinotok, drgawki, wymioty, mdłości, trudności z oddychaniem.

5. Modligroszek różańcowy

Roślina o wyjątkowo wdzięcznej nazwie pochodzi z Indonezji. Obecnie można spotkać ją w wielu krajach Azji oraz w Ameryce Północnej. Ten półkrzew wytwarza czerwono-czarne nasiona, które zawierają silną truciznę – abrynę. Co ciekawe w Indiach wykorzystuje się je do wyrobu naszyjników oraz różańców.

Naszyjnik z nasion modligroszka różańcowego

6. Bligia pospolita

Pochodzi z zachodniej Afryki. Wytwarza pomarańczowo-czerwone owoce, które na Jamajce są uznawane za przysmak. Zawierają dużo m.in. witaminy A oraz C. Dla życia człowieka zabójcze są niedojrzałe owoce, które jeszcze nie zdołały się otworzyć. Obecna w nich toksyna wywołuje zatrucie zwane jamajską chorobą wymiotną.

7. Mala mujer

W języku hiszpańskim nazwa tej rośliny to zła kobieta. Można ją spotkać w Arizonie i północno-zachodnim Meksyku. Jej cechą charakterystyczną są pokryte włoskami liście ozdobione białymi kropkami. Kontakt z nimi powoduje wystąpienie poparzeń oraz silne reakcje alergiczne. Ból może utrzymywać się przez kilka godzin.

8. Rącznik pospolity

Jest powszechnie uprawiany w ogrodach, gdzie prezentuje się nie zwykle efektownie. Posiada okazałe, czerwone liście przypominające dłoń. Silnie toksyczne są nasiona, których zjedzenie powoduje biegunkę oraz wymioty. Śmiertelne może okazać się połknięcie 10 nasion. Co ciekawe właśnie z nich pozyskuje się olejek rycynowy.

9. Cerbera złocista

To wiecznie zielone drzewo preferuje wilgotne rejony Indii, Madagaskaru i Azji Południowo-Wschodniej. Toksyczny jest sok zawarty w nasionach rośliny, który zaburza pracę serca (objawy podobne do zawału). Z związku z tym zwana jest drzewem samobójców, a samą truciznę trudno wykryć podczas sekcji zwłok.

10. Trzmielina zwyczajna

Ten rozłożysty krzew lub małe drzewo najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy liście przybierają intensywnie czerwony kolor, a pędy obsypują się różowymi owocami. Niestety są one trujące (dla dorosłego człowieka dawka śmiertelna to ok. 30 owoców). Po ich spożyciu występują wymioty, paraliż, ból głowy, dreszcze. Co ciekawe same owoce nie szkodzą ptakom.

11. Bieluń dziędzierzawa

To pospolicie wstępujący w Polsce chwast, który upodobał sobie wszelkie nieużytki, opuszczone miejsca, rudery. Wiele osób uprawia go także w swoich ogrodach, gdyż wzbudza zachwyt swoimi dużymi kwiatami przypominającymi trąbki (dlatego bieluń potocznie występuje pod nazwą anielska trąba). Niestety zjedzenie każdej części rośliny spowoduje zatrucie, a połknięcie 15-25 nasion może doprowadzić nawet do śmierci.

Miałeś kontakt, z którąś z powyższych roślin?

Poznaj rekordzistów w świecie roślin

Triki dla miłośników roślin

 
Źródła: klubpodroznikow.com

Wybrane dla Ciebie

20 przykładów na to, jak natura potrafi zadrwić z człowieka i cywilizacji

Oto dowody na to, że natura jest nieujarzmiona. Niezależnie od postępów cywilizacji i życia toczącego się nieraz w zabetonowanych miastach. Natura wciśnie się wszędzie i niestraszne są jej żadne przeszkody. Nie wierzysz? To popatrz. 1. „Pfff… myśleli, że powstrzyma mnie siatka? Naiwni!” 2. To musiał być asfalt na polskich drogach 3. Niektórym nawet mury nie […]

22 produkty żywnościowe, które rosną w zaskakujący sposób

Większość osób, kupując zmielony pieprz bądź szczelnie zapakowane daktyle, nie zastanawia się jak one rosną w środowisku naturalnym. Tymczasem niektóre przyprawy, orzechy czy owoce dojrzewają w sposób, którego nikt by się  nie spodziewał. Obejrzyj zdjęcia i przekonaj się skąd na nasze stoły trafiają m.in. orzeszki ziemne czy brukselka. 1. Proszek kakaowy uzyskiwany jest z nasion […]

Rośliny mają moc! 10 imponujących rekordzistów, którym należy się miejsce w księdze Guinnessa

Jakie jest najtwardsze drewno? Które drzewo rośnie najszybciej? Jak wygląda największy pojedynczy kwiat? W świecie przyrody można spotkać prawdziwych rekordzistów, którzy zadziwiają swoimi imponującymi osiągnięciami. 1. Największe nasiona… …na świecie wytwarza roślina zwana lodoicją seszelską (to gatunek palmy). Znajdują się one w owocu, który przypomina pośladki. 😉 Jedno nasiono może osiągnąć wagę nawet do 22 […]

25 nieziemskich cudów natury, które uspokoją skołatane nerwy. Botaniczne dzieła sztuki

Wiosna i lato to cudowny czas. Wówczas cała przyroda pokazuje wszystko to, co ma najlepsze. Wystarczy tylko wyjść do ogrodu lub parku, aby ujrzeć prawdziwe botaniczne cuda! 1. Kwiat karczocha 2. Pszczoła żerująca w trójliście wielkokwiatowym 3. Bordowy kwiat filodendrona 4. Wisteria wspinająca się po fasadzie domu w Londynie 5. Stokrotkowy dywan w parku kwiatów […]

Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie?

Od kilku dni pomimo ciepła i słońca, zdajemy sobie sprawę o kończących się niedługo wakacjach. Potem nadejdzie jesień, a nieodłącznym elementem mojej jesieni są pięknie wyglądające wrzosy. Delikatne różowo – fioletowo kwiatki, przypominają mi spokojne i romantyczne lasy oraz dzikie pola. Jak zasadzić wrzosy w ogrodzie? O czym warto pamiętać przy pielęgnacji wrzosów? Wrzosy w […]

Jak zrobić ogród w słoiku? Instrukcja krok po kroku

Wykorzystanie dużego słoika jako miejsca na miniaturowy ogród to genialne rozwiązanie! Gdy wiesz, jak zrobić ogród w słoiku, „małe cudo” może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym Twojego mieszkania. Co więcej, takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które kochają rośliny, ale nie mają własnego ogródka. I choć początkowo może wydawać Ci się, że stworzenie […]