PoradyTrzymasz w piwnicy? Szybko usuń, bo możesz dostać mandat

Trzymasz w piwnicy? Szybko usuń, bo możesz dostać mandat

Domowa piwnica.
Domowa piwnica.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Tramino

14.04.2024 09:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Istnieje takie powiedzenie — wolnoć Tomku w swoim domku. Niestety nie do końca tak jest. Okazuje się, że nawet własna piwnica nie jest bezpiecznym schronieniem, bo można dostać mandat za pewne produkty. Podpowiadamy więc, czego nie trzymać w piwnicy!

Domowa piwnica kojarzy się raczej z przetworami oraz miejscem magazynowania niektórych sezonowych przedmiotów. Okazuje się jednak, że nie wszystko, co trzymamy w piwnicy, jest prawnie dozwolone do przechowywania w tym miejscu. Zapewne większości z nas trudno sobie teraz wyobrazić, że prywatna piwnica może nagle zostać skontrolowana. To jednak nie żart. Przechowując w tym miejscu pewne przedmioty, narażamy się na mandat. Koniecznie sprawdź czego nie trzymać w piwnicy!

Czego nie wolno trzymać w piwnicy?

Zapewne pierwszym skojarzeniem ze słowem piwnica są różne przetwory, zmagazynowane puste słoiki, butelki oraz warzywa i owoce. Bardzo wiele osób w swoich piwnicach umieszcza również przedmioty sezonowe typu narty, sanki czy rolki. U niektórych piwnica pełni także rolę czarnej dziury, czyli miejsca, w którym można umieścić wszystkie rzeczy, których akurat żal wyrzucić a zalegają gdzieś w domu.

Okazuje się jednak, że istnieją przedmioty, które w piwnicy na pewno nie powinny być przechowywane. Chodzi o wilgotność tego miejsca, słaby przewiew oraz stęchliznę. Dokładniej warunki, które panują w piwnicy, mogą podziałać na niektóre produkty, w sposób, który może doprowadzić nawet do wybuchu lub pożaru. To stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla innych mieszkańców oraz sąsiadów z pobliskich budynków. Zatem czego nie trzymać w piwnicy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie trzymaj tego w piwnicy, bo dostaniesz mandat

Okazuje się, że według rozporządzenia z 7 czerwca 2010 roku ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów wynika, że piwnica w bloku to miejsce, w którym nie można przechowywać: fajerwerków oraz petard, kanistrów z benzyną, rozpuszczalników, nabitych i nienabitych butli z gazem, farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki oraz akumulatorów samochodowych. Ze względu na ryzyko pożaru nie zaleca się trzymać w piwnicy także: książek, mebli, sprzętu elektronicznego, dużej ilości ubrań, butów, gazet, zabawek.

Według przepisów za przechowywanie łatwopalnych i niebezpiecznych przedmiotów w piwnicy w bloku grozi nam mandat (do 5 tys. zł). Wszystko dlatego, że możemy tym spowodować poważne zagrożenie dla innych ludzi mieszkających w tym samym budynku lub w pobliżu. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. A wy co zazwyczaj przechowujecie w swojej piwnicy?

Źródło: muratordom.pl

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także