Balkon i ogródOgródTulipany przekwitły? Ogrodnik radzi, co z nimi zrobić

Tulipany przekwitły? Ogrodnik radzi, co z nimi zrobić

Przekwitające tulipany
Przekwitające tulipany
Źródło zdjęć: © Getty Images | Akintevs
10.04.2024 11:14

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jednak kiedy przekwitają, nie wyglądają już tak dobrze. Jak dbać o tulipany po przekwitnięciu? Czy można je jakoś uratować? Wyjaśniamy.

Tulipany można kupić przez cały rok, jednak najpiękniej wyglądają w okresie kwitnienia. Sezon na tulipany zaczyna się w marcu, a kończy w maju. Ten termin jest ruchomy, bowiem wiele zależy od panującej pogody.

Choć kwiaty stanowią piękną ozdobę ogrodu, po przekwitnięciu nie prezentują się już tak dobrze. Płatki zaczynają odpasać, a łodygi chylą się ku ziemi. Jak pielęgnować tulipany po przekwitnięciu? Jak dbać o cebulki kwiatów? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o tulipany po przekwitnięciu?

Tulipany należą do rodziny liliowatych. Na świecie występuje 120 gatunków tulipanów i co najmniej 15 tys. odmian uprawnych. Występują w wielu wzorach i kolorach. Kojarzą się z wiosną.

Co dzieje się z tulipanami po sezonie? Przekwitają, tak jak każdy inny kwiat. Przekwitnięte tulipany nie wyglądają już tak dobrze. Pozostają po nich jedynie łodygi i gołe kwiatostany. Jak dbać o tulipany po przekwitnięciu? Nie przestawaj ich podlewać. Dzięki temu prostemu zabiegowi cebulka będzie w dobrej kondycji. Kiedy wszystkie płatki już odpadną, należy odciąć górną część łodygi.

Po kilku tygodniach roślina całkowicie obumrze. Co zrobić z takim kwiatem? Pozostawić go w gruncie. Za jakiś czas rozłoży się w ziemi, zasilając ją cennymi składnikami odżywczymi. W okolicy czerwca puste cebulki należy wykopać i schować w suche, ciemne i przewiewne miejsce, np. do piwnicy. Cebulki tulipanów można przechowywać luzem lub wsadzić je do drewnianej skrzyni wypełnionej torfem.

Jak dbać o tulipany po zasadzeniu?

Tulipany to rośliny wieloletnie. Odpowiednio zadbane będą kwitły przez wiele lat. Kiedy sadzić cebulki tulipanów do gruntu? We wrześniu, kiedy na dworze jest jeszcze ciepło. Ziemia powinna być lekka, żyzna i przepuszczalna, o obojętnym odczynie. Przed zasadzeniem cebulek w glebie podłoże należy spulchnić. W tym celu można użyć grabi bądź kultywatora.

Jeśli zdecydujesz się na zasadzenie tulipanów jesienią, pamiętaj o zabezpieczeniu gleby przed mrozem. Jak to zrobić? Przygotuj prostą ściółkę ze ściętej, zasuszonej trawy bądź iglaków. Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, glebę można zabezpieczyć folią biodegradowalną bądź folią z agrowłókniny.

Nie wszystkie cebulki będą zdatne do ponownego zasadzenia. Przed włożeniem ich do ziemi zwróć uwagę na to, czy nie ma na nich żadnych korzeni, plam czy przebarwień. Takie cebulki nie nadają się już do ponownego zasadzenia. Teraz już wiesz, jak dbać o tulipany.

Źródło: Murator.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także