PoradyWłaściciel ma obowiązek oddać ci wyższą kaucję. Musi być spełniony jeden warunek

Właściciel ma obowiązek oddać ci wyższą kaucję. Musi być spełniony jeden warunek

Przekazywanie kluczy do mieszkania.
Przekazywanie kluczy do mieszkania.
Źródło zdjęć: © Freepik | freepik
28.11.2023 18:41

W dzisiejszych czasach kupno własnego mieszkania lub domu to prawdziwy luksus. Większość społeczeństwa decyduje się na wynajem, co wiąże się z wieloma kosztami. Poza czynszem i mediami należy zapłacić kaucję. Zaraz po wyprowadzce właściciel ma obowiązek oddać nam zapłaconą kwotę. Wiele osób nie wie, że może się ubiegać o wyższy zwrot!

Kaucja to swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela mieszkania. Najczęściej jest to wartość jednomiesięcznego wynajmu, którą zwraca się po wyprowadzce najemcy. Ważne jest, by zostawić mieszkanie w dokładnie takim samym stanie, jak podczas odbioru. Czy wiesz, że istnieje grupa osób, która może się ubiegać o wyższy zwrot niż zapłata na samym początku umowy? Trzeba spełnić ten warunek.

Zwrot kaucji na korzyść najmującego. Co trzeba zrobić?

Jeśli podczas trwania najmu właściciel mieszkania lub domu podnosi nam opłaty, to w trakcie zdania mieszkania, możemy żądać od niego kwoty powiększonej o waloryzację. Uczciwa wypłata należności to obowiązek właściciela, lecz duża część nie przyznaje się do tego faktu, gdyż liczy na to, że lokator jest nieświadomy swoich praw.

Jeśli czynsz został pomniejszony lub pozostał na tym samym poziomie, najemca dostaje tę samą kwotę, którą wpłacił na początku umowy. Dotyczy to lokali mieszkaniowych, w których ktoś rzeczywiście mieszka. Biura i okazjonalne wynajmy nie podlegają temu przepisowi. Kiedy już dojdziesz do porozumienia z właścicielem, pamiętaj, że na zwrot kaucji ma aż 30 dni od momentu rozwiązania umowy. Wcześniejsze naciskanie jest zupełnie bezpodstawne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy nie dostaniemy zwrotu pełnej kaucji?

Jak wiadomo, mieszkanie musi zostać oddane w dokładnie takim stanie jak przy odbiorze. Jeśli zrobiłeś jakąś trwałą szkodę, o czym nie wiedział właściciel, może cię oskarżyć o zniszczenie, przez co nie dostaniesz zwrotu kaucji. Przy odbiorze należy spisać dokładny protokół, byś w razie potrzeby mógł udowodnić, że wszelkie uszczerbki nie są z twojej winy. Niestety często bywa i tak, że właściciele chcą jak najbardziej wykorzystać kaucję i szukają każdej najmniejszej usterki, by obarczyć was kosztami. Drugi przypadek, gdy kaucja przepada, to niezapłacone rachunki. Właściciel może je pokryć waszymi pieniędzmi i nie będziecie mogli nic z tym zrobić.

Podpisanie umowy najmu
Podpisanie umowy najmu© Freepik | user4894991

Dobrze znać te wszystkie zasady przed podpisaniem umowy. Trzeba ją dokładnie przeczytać i najlepiej skonsultować z radcą prawnym. Czasami są tam zapiski, które nie do końca będą nam na rękę. Niestety, jeśli już ją podpiszemy, musimy zgodzić się na wszystkie zawarte w niej warunki, nawet jeśli o ich istnieniu nie doczytaliśmy wcześniej. Koniecznie dajcie znać, czy znaliście przepis dotyczący waloryzacji kaucji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także