PoradyDomowe trikiWsyp do wody i namocz pościel. Będzie biała i świeża jak w najlepszym hotelu

Wsyp do wody i namocz pościel. Będzie biała i świeża jak w najlepszym hotelu

Susząca się biała pościel
Susząca się biała pościel
Źródło zdjęć: © Getty Images | Aleksandr Zubkov

11.12.2023 07:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pięciogwiazdkowe hotele słyną z miękkiej, śnieżnobiałej pościeli. Zastanawiasz się, jaki produkt nadaje tkaninie takiej miękkości? Okazuje się, że pralnie korzystają z patentu, który stosowały nasze babcie. Poznaj, jak prać pościel, aby była zupełnie jak ta luksusowa.

Po długim i ciężkim tygodniu marzymy tylko o tym, aby położyć się w miękkim, czystym i pachnącym łóżku. Najlepiej tym hotelowym. Zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że po tylu praniach hotelowa pościel jest tak miękka i biała? Jak się okazuje, pralnie korzystają z patentu, który stosowały nasze babcie.

Wbrew pozorom, nie jest to żaden detergent, a produkt, który każdy z nas ma w swoim domu. Poznaj przepis na domową płukankę do pościeli. Od dziś codziennie będziesz sypiać jak w luksusowym hotelowym łóżku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bawełna, flanela czy kora — jaką pościel wybrać?

Słyszałeś kiedyś o higienie snu? Jeśli nie, warto zapoznać się z tym pojęciem. Czym więc jest wspomniana "higiena" snu? To nic innego jak dbanie o jakościowy sen. Nie od dziś wiadomo, że ma on kluczowe znaczenie dla zdrowia — zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Każdy z nas powinien zapewnić sobie co najmniej osiem godzin nieprzerwanego snu. Specjaliści zalecają, aby zasypiać nie wcześniej niż przed 22 i nie później niż o 2 w nocy.

A jak szybko zasnąć, nie przewracając się ze zirytowaniem z boku na bok? Na dwie godziny przed planowanym snem powinniśmy unikać światła niebieskiego emitowanego przez laptopy, smartfony oraz telewizor. Światło niebieskie męczy oczy, przyśpiesza starzenie się skóry, a także zaburza wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za... zasypianie.

To jeszcze nie wszystko. Do higieny snu zaliczają się także warunki, w jakich śpimy. Sypialnia powinna być regularnie wietrzona, temperatura nie wyższa niż 18 stopni Celsjusza, a pościel czysta i pachnąca. Eksperci zalecają, aby zmieniać ją nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Wymocz w tym pościel. Będzie miękka i śnieżnobiała

Chciałbyś codziennie zasypiać w hotelowej pościeli? To możliwe. Wystarczy, że przygotujesz domową płukankę do tkanin, która przywróci im śnieżnobiały kolor, a do tego odczuwalnie ją zmiękczy. Do przygotowania płukanki potrzebujesz zaledwie dwóch rzeczy — wody oraz soli. Napełnij wannę ciepłą wodą i rozpuść w niej 100 g zwykłej soli kuchennej. Następnie zanurz w tym materiał i pozostaw tak na kilka godzin. Na końcu wrzuć do pralki i wypierz jak zwykle. A w ilu stopniach prać pościel? Jeśli to nie satyna, to nie schodź poniżej temperatury 60 stopni Celsjusza. Zamiast proszku do prania wsyp do przegrody dwa opakowania sody oczyszczonej, która dodatkowo wybieli i zdezynfekuje pościel.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także