NewsyWypluwasz gumę do żucia na chodnik? Z tego powodu cierpią psy

Wypluwasz gumę do żucia na chodnik? Z tego powodu cierpią psy

Niestety wiele osób żując gumę, często wypluwa ją na chodnik lub wyrzuca ją na trawę. Nie dość, że w ten sposób śmiecimy i nasza guma może przykleić się komuś do podeszwy buta, to na dodatek jeszcze zagrażamy w ten sposób zdrowiu i bezpieczeństwu psów!

Guma do żucia może bardzo zaszkodzić psu.
Guma do żucia może bardzo zaszkodzić psu.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Christoph Hetzmannseder, Constantinis

18.03.2024 07:00

Wypluwanie gumy na chodnik lub trawnik jest czymś nagminnym. Co ciekawe, w Singapurze za wyplucie gumy na chodnik grozi ukaranie mandatem w kwocie 500 dolarów singapurskich. Przeliczając na złotówki, jest to około 1400 złotych.

W kraju tym zakazano nawet sprzedaży gum do żucia. Wszystko przez to, że singapurskie środki lokomocji oraz chodniki były pełne wyplutych gum. W Polsce co prawda mandatu za wyplucie gumy raczej nie dostaniemy, jednak należy mieć świadomość, że takie postępowanie może znacząco narazić zdrowie wielu psów.

Dlaczego guma do żucia jest szkodliwa dla psów?

Niestety psy podczas spacerów, nawet jeśli są dobrze pilnowane przez swoich właścicieli, często i tak zjadają rzeczy, które wcale nie są przeznaczone do jedzenia. Tak naprawdę wystarczy sekunda nieuwagi lub opóźniona reakcja i pies może połknąć coś, co może zrobić mu krzywdę. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zjedzenie przez psa gumy do żucia jest czymś, czego na pewno nie powinno się bagatelizować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co więc grozi psu, jeśli połknął gumę do żucia? Jeżeli zjedzona guma nie zawierała w swoim składzie ksylitolu, to na szczęście pies powinien sam sobie poradzić z jej wydaleniem. Niestety ksylitol jest niezwykle toksyczny dla psów. Może w ich organizmie wywołać prawdziwe spustoszenie i doprowadzić nawet do hipoglikemii lub śmierci.

Pamiętaj jednak, że raczej trudno samemu określić skład napotkanej gumy, która jest akurat przyklejona do chodnika. Dlatego też dla bezpieczeństwa twojego pupila warto i tak skonsultować się z weterynarzem. Jeśli twój pies zje gumę na spacerze, to koniecznie poddaj go dokładnej obserwacji. Sprawdź, czy nawet na następny dzień pupil cały czas zachowuje się tak samo, czy nie daje oznak, że coś go boli oraz czy jego wypróżnianie jest takie jak zwykle.

Jak usunąć gumę z psiej sierści?

Skoro już wiesz, co zrobić kiedy pies zjadł gumę do żucia, to pozostaje jeszcze jeden gumowy problem. On również może zagrażać bezpieczeństwu twojego pupila. Mowa o gumie przyklejonej do sierści czworonoga. Jak usunąć gumę z sierści psa? Istnieje na to prosty sposób. Powinna pomóc dobrze zmrożona kostka lodu, którą przyłożysz bezpośrednio do gumy. W tym celu musisz bezpiecznie uspokoić swojego czworonoga oraz go przytrzymać. Kostka lodu powinna znajdować się na gumie do momentu, aż ta całkiem stwardnieje. Następnie delikatnie spróbuj oderwać gumę od sierści psa i gotowe!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile rozkłada się guma do żucia? Oczywiście jej rozkład zależy od wielu czynników, ale przeciętna guma rozkłada się 5 lat! Zanim więc gdzieś niedbale wyrzucisz gumę do żucia, to koniecznie zastawów się, jak i gdzie ją możesz zutylizować.

guma do żuciaguma do żucia a zdrowiepsy