NewsyPodejrzewasz, że twój pupil jest mądrzejszy od innych zwierzaków? Sprawdzisz to w banalny sposób

Podejrzewasz, że twój pupil jest mądrzejszy od innych zwierzaków? Sprawdzisz to w banalny sposób

Pies i kot.
Pies i kot.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Tatyana Gladskih
23.02.2024 14:51

Dla większości posiadaczy domowych zwierzaków ich pupile zapewne są najmądrzejsze. Okazuje się, że istnieje sposób, który może potwierdzić przypuszczenia dotyczące inteligencji psów i kotów. Zrób test i sprawdź, czy ta metoda rzeczywiście jest prawdziwa!

Jeżeli twierdzisz, że twój pupil jest mądrzejszy od innych zwierzaków ze swojego gatunku, to według niektórych ludzi możesz to łatwo sprawdzić. Pracownicy kliniki weterynaryjnej Aldergrove Animal Hospital postanowili opracować metodę, która pozwoli określić poziom inteligencji psów oraz kotów. Wyniki ich badań są dosyć zaskakujące. Co warto podkreślić, zaproponowany przez nich test można wykonać samodzielnie w domu. Czy jednak wymyślona metoda może mieć jakiekolwiek naukowe potwierdzenie? Warto się o tym przekonać samemu. Jak więc należy poprawnie przeprowadzić ten test na swoim kocie lub psie?

Z czego wynika poziom inteligencji u psów i kotów?

Stanley Corey, który jest specjalistą z zakresu szkoleń psów, zdecydował się skomentować, co tak naprawdę wpływa na bystrość zwierząt. Ekspert ten zaznaczył, że u domowych pupili wyróżnia się trzy elementy składowe, które mają realny wpływ na poziom inteligencji zwierzaka. Jest to instynkt, czyli wrodzona zdolność do określonego zachowania. Kolejną składową jest inteligencja adaptacyjna, czyli nauka poprzez obserwowanie otoczenia. Warto podkreślić, że ten konkretny element rozwija się zazwyczaj wraz z wiekiem zwierzęcia. Duży wpływ ma na to również otoczenie, w jakim dorasta i żyje czworonóg. Ostatnim elementem jest tresura, czyli adekwatne zachowanie czworonoga do konkretnej sytuacji. Oczywiście tresura zależy głównie od właściciela. Warto pamiętać, że dzięki tresurze i nauce nowych komend pupil cały czas się rozwija.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wykonać test inteligencji na swoim pupilu?

Pracownicy kliniki weterynaryjnej Aldergrove Animal Hospital postanowili przeprowadzić swoje testy na szczeniakach rasy mops. Nagrali w tym celu trochę humorystyczny filmik ukazujący wyniki ich nietypowego eksperymentu. Warto podkreślić, że te badania należy traktować jako ciekawostkę, a nawet trochę żart. Nie udało im się poprzeć swoich badań żadnymi naukowymi dowodami. Test polegał na przysuwaniu po kolei małych mopsów do prostej ściany. Efekt okazał się dosyć zaskakujący. Niektóre szczenięta wystawiały łapy po to, aby pyskiem nie zderzyć się z twardą powierzchnią. Według weterynarzy to właśnie wskazuje na wyższy poziom inteligencji.

Jeśli chcesz wykonać ten test w domu, to przed jego przeprowadzeniem koniecznie upewnij się, że twój pupil czuje się z tym komfortowo i bezpiecznie. Jeżeli twój pies lub kot wykazują wyraźną niechęć do udziału w tym eksperymencie, to najlepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Należy pamiętać, że zwierzę to nie jest zabawka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także