Kategorie Dom i ogródLajfhakiPomysłyPsychologia

W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem

Gdy udajemy się na weekendową wycieczkę lub kilkudniowy wyjazd na święta do rodziny z innego miasta, warto zabezpieczyć swój dom przed nieproszonymi gośćmi. Nawet jeśli nie przechowujesz w swoim mieszkaniu cennych przedmiotów, to i tak może stać się obiektem włamania.

Dzięki tym 9 sposobom możesz zmniejszyć ryzyko i zniechęcić złodzieja. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz skutecznie chronić swój dom najlepiej będzie zainwestować w system przeciwwłamaniowy.

#1 Zostaw włączone światło

W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem
pexels.com

Wiele włamywaczy próbuje wejść do domów w ciągu dnia, gdy mieszkańcy są w pracy lub w szkole. Jednak obecna pora roku sprawia, że nawet w dzień jest dość ciemno i szaro. Jeśli chcesz odstraszyć złodzieja, zostaw włączone niewielkie światło. Wystarczy lampka nocna lub żarówka, która nie zabiera dużo energii. Znam kilka osób, które wychodząc zostawiają nawet włączone światło w przynajmniej dwóch pomieszczeniach! Proste, ale działa.

#2 Dbaj o trawnik

Ta rada przyda się głównie w sezonie wiosennym i letnim, jednak jeśli mieszkasz w domu i masz ogródek lub trawnik musisz o niego dbać. Po pierwsze, zawsze milej jest popatrzeć na piękną zieleń za oknem, a po drugie zadbany trawnik oznacza, że ktoś często jest w domu. Kiedy wyjeżdżasz na kilka tygodni, poproś zaufaną osobę żeby przycinała trawnik.

#3 Nie publikuj wszystkiego w Internecie

Wiem, że miło jest dodać zdjęcie na Facebooka i zbierać pod nim ogromną ilość reakcji i komentarzy, jednak pamiętaj, że w sieci nie jesteś anonimowy, a złodziej szybko dowie się gdzie mieszkasz i kiedy nie ma Cię w domu. Historia zna sporo przypadków, gdy ktoś opublikował zdjęcia ze swoich wakacji, a po powrocie zastał pusty dom. Dodawaj mniej informacje na swój temat i pamiętaj o ograniczeniach prywatności.

#4 Twój zapasowy klucz musi być dobrze schowany

W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem
pexels.com

W Polsce coraz więcej osób zostawia dodatkowy klucz przed drzwiami. Nawet jeśli go dobrze schowasz, to nie oznacza, że złodziej go nie znajdzie. Doniczka przed bramką lub dziura pod dużym kamieniem to dość oklepane miejsca, a włamywacz zajrzy do nich w pierwszej kolejności. Jeśli wyjeżdżasz, a poprosiłaś kogoś żeby podlewał Ci kwiatki to lepiej zostaw mu klucz osobiście, a nie w „schowku”.

#5 Poproś sąsiadów

W święta i długie weekendy złodzieje zbierają swoje żniwa. To najczęstszy okres wyjazdów o czym wiedzą prawie wszyscy. Jeśli planujesz daleką podróż poproś sąsiadów, żeby odbierali za Ciebie listy, wtedy unikniesz przepełnienia skrzynki pocztowej, a włamywacze nie będą wiedzieć czy wyjechałeś czy może jesteś w domu.

#6 Segreguj śmieci

W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem
@ben_neale

Nie chodzi mi tutaj o segregowanie na „plastik” i „papier” (chociaż to też jest bardzo ważne!), lecz o wyrzucanie drogocennych rzeczy jak np. telewizorów, mebli czy sprzętu AGD. Są to przedmioty, które nie zmieszczą się do kubła więc włamywacz będzie je dobrze widział. Jeśli pozbywasz się tych rzeczy, to oznacza, że masz teraz nowsze i lepsze oraz pewnie droższe. Dlatego kiedy masz do wyrzucenia duże przedmioty lepiej osobiście wywieźć je na śmietnisko lub oddać biedniejszym. Pamiętaj również o kartonach po drogich rzeczach!

#7 Wymień zamek

Jeśli zgubiłaś klucz lub po prostu masz stary zamek w drzwiach, lepiej wymienić go na taki, który ma kilka zapadek. Warto też pomyśleć o dodatkowym zamku lub takim z zasuwami ryglowanymi. Dzięki temu skutecznie zniechęcisz włamywaczy.

#8 Zamykaj okna

W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem
@flenjoore

2/3 złodziei wchodzi do domów dzięki uchylonym lub niezamkniętym oknom. Jeśli wyjeżdżasz sprawdź także czy na pewno nie zostawiłaś otwartego garażu lub okna piwnicznego.

#9 Zainwestuj w kamerki lub sprzęt antywłamaniowy

Jeśli trzymasz w domu drogocenne rzeczy lub już raz padłaś ofiarom złodziei, lepiej się ubezpieczyć i zainstalować sprzęt antywłamaniowy. Lepiej zainwestować w odpowiednie zabezpieczenie niż stracić rodzinne pamiątki, drogie sprzęty elektroniczne lub biżuterię od ukochanego.

Źródło i fotografie: tiphero.com, to.com.pl