PoradyLajfhakiBudzisz się połamany? W 30 sek. sprawdzisz, czy potrzebujesz nowej poduszki

Budzisz się połamany? W 30 sek. sprawdzisz, czy potrzebujesz nowej poduszki

Kobieta leży w łóżku
Kobieta leży w łóżku
Źródło zdjęć: © via Getty Images | Highwaystarz-Photography

08.04.2024 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budzisz się rano i czujesz, że jesteś "połamany"? Pierwsza myśl — źle spałem. Chyba, że zdarzyło się to już któryś raz. To znak, że nadszedł czas na wymianę poduszki. Jak to sprawdzić? Poznaj prosty sposób.

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Dorosły człowiek powinien spać co najmniej osiem godzin dziennie. To klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeśli zaraz po przebudzenie odczuwasz ból głowy, szyi czy pleców i masz wrażenie, że przez sen ktoś "rozjechał cię" walcem, nie bagatelizuj tego.

To znak, że nadszedł czas na wymianę nowej poduszki. Pamiętasz, kiedy ostatnio ją wymieniałeś? Jeśli nie możesz sobie przypomnień konkretnej daty, przeprowadź ten prosty test. Tak sprawdzisz, czy poduszka nadaje się już do wymiany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dobrać poduszkę do swoich potrzeb?

Dobry materac i odpowiednio dobrana poduszka, to gwarancja dobrego snu. W łóżku spędzamy aż 1/3 życia. Nie warto oszczędzać na czymś, co pomaga się zregenerować. Materac powinien zostać dobrany do indywidualnych preferencji oraz wagi. To samo dotyczy poduszki.

Poduszka podtrzymuje całą głowę. To ok. 5 kg, dlatego też powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów. Jak dobrać poduszkę? Wszystko zależy od pozycji, w której się śpi. Osoby śpiące na boku bądź plecach powinny mieć wysoką poduszkę, bowiem zapewnia ona prawidłowe podparcie dla głowy i szyi. A co z osobami śpiącymi na brzuchu? Tutaj przyda się niska poduszka, która zapewnia wygodne ułożenie kręgosłupa podczas snu.

Chcesz sprawdzić, czy poduszka nadaje się do wymiany? Przeprowadź ten test

Budzisz się z bólem głowy? A może twoja szyja jest spięta zaraz po przebudzeniu? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znak, że poduszka może nie spełniać już swojego zadania. Po czasie wypełnienie przestaje być sprężyste, a co za tym idzie, nie spełnia już swojej roli. Specjaliści zalecają, aby wymieniać poduszkę raz na dwa lata.

Zanim pozbędziesz się poduszki, przeprowadź prosty test, a upewnisz się w swojej decyzji. Jak to zrobić? Zdejmij poszewkę i przyjrzyj się poduszce. Jeśli pojawiły się na niej wgniecenia, guzki czy plamy, to znak, że najprawdopodobniej nadaje się już do wymiany.

Chcesz się upewnić? Połóż dłoń na środku poduszki i mocno ją dociśnij, a następnie zabierz rękę. Wypełnienie powinno wrócić do swojego kształtu w maksymalnie 30 sekund. Jeśli trwa to dłużej, czas na wymianę poduszki. Takie wypełnienie nie podpiera ciała tak, jak należy. Ten 30-sekundowy test pozwoli ci określić, czy musisz wymienić poduszkę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także