PoradyEgzotyczne pluskwy rozpanoszyły się w Europie. Są wytrzymalsze niż te, które znamy

Egzotyczne pluskwy rozpanoszyły się w Europie. Są wytrzymalsze niż te, które znamy

Egzotyczne pluskwy pojawiły się w kilku krajach Europy.
Egzotyczne pluskwy pojawiły się w kilku krajach Europy.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Dzurag
29.02.2024 13:16

Pluskwy znów atakują Europę. Szkodniki są silniejsze niż kiedykolwiek. Naukowcy odkryli, że na starym kontynencie pojawił się tropikalny gatunek, który jest zdecydowanie odporniejszy na opryski i silne, chemiczne preparaty. Co to za pluskwy? Wyjaśniamy.

Pluskwy to niewielkie pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Żerują wyłącznie w nocy i trudno je zauważyć. W ciągu dnia chowają się w materacu czy innych, ciemnych zakamarkach. Pogryzienie przez pluskwę jest naprawdę bolesne, a wręcz niebezpieczne, bowiem pasożyty przenoszą groźne choroby.

Od kilku miesięcy zagraniczne media donoszą o pladze pluskiew we Francji i Wielkiej Brytanii. Naukowcy odkryli, że na stary kontynent przywędrował egzotyczny gatunek szkodników, który jest odporny na wiele oprysków czy preparatów chemicznych. Jak rozpoznać pluskwę? Skąd się biorą pluskwy? Rozwiewamy wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać pluskwę?

Pluskwy to małe, bezskrzydłowe owady, które przypominają coś pomiędzy mrówką a kleszczem. Osiągają od 5 do 7 mm długości. Ciało pluskwy jest obłe, nieco spłaszczone, pokryte licznymi włoskami. Na odnóżach znajdują się niewielkie pazury, które umożliwiają im wszczepienie się w ciało człowieka. Krew pobierają za pomocą aparatu kłująco-ssącego.

Szkodniki żerują wyłącznie w nocy. Za dnia chowają się w swoich kryjówkach, najczęściej w materacach. Pluskwy rozmnażają się w zastraszającym tempie. Jeśli nie pozbędziesz się ich w porę, możesz mieć do czynienia z prawdziwą inwazją.

Europa walczy z plagą pluskiew. Szkodniki opanowały Francję i Wielką Brytanię. Pojawiły się też w Rosji i Norwegii, czyli krajach, w których panuje chłodny klimat. Zdaniem naukowców mamy do czynienia z tropikalnym gatunkiem szkodników, który jest odporniejszy od obecnych dotychczas w Europie. Na razie szkodniki nie pojawiły się w Polsce, ale istnieje ryzyko, że będą się rozprzestrzeniać na kolejne kraje i w końcu zawędrują także nad Wisłę.

Specjaliści uważają, że ten gatunek jest odporny na wiele substancji chemicznych, a pozbycie się szkodników z domu może stanowić nie lada wyzwanie. Domowe sposoby mogą nie znać w tym przypadku egzaminu i konieczna będzie deratyzacja.

Jak pozbyć się pluskiew?

Jak rozpoznać, że w domu są pluskwy? To bardzo proste. Jeśli zauważyłeś, że na twój ciele pojawiły się liczne, czerwone, swędzące plamy, to znak, że w materacu mogą znajdować się pasożyty. Wbrew obiegowej opinii pluskwy nie lęgną się w brudnych domach. Szkodniki przebywają wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Wystarczy, że wejdą do torby czy kieszeni, żeby przenieść je do domu.

Jak pozbyć się pluskiew z domu? Istnieje kilka skutecznych sposobów. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia materaca. Konieczne będzie pranie parowe. Kołdrę i poszewkę wypierz w najwyższej możliwej temperaturze. Nie żałuj proszku i sody oczyszczonej, która pozbędzie się jaj szkodników. Nie zapomnij o dokładnym sprzątnięciu sypialni. Odkurz każdy kąt i spryskaj go olejkiem goździkowym. Pluskwy nie znoszą tego zapachu.

Jeśli żaden z tych sposobów nie okaże się skuteczny, to znak, że trzeba sięgnąć po mocniejsze środki. Przydadzą się preparaty owadobójcze, a jeżeli dojdzie do inwazji, jednym rozwiązaniem jest wymiana materaca i dezynsekcja domu. Teraz już wiesz, jak pozbyć się pluskwy z domu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także