Kategorie LajfhakiPorady

10 prostych trików jak przetrwać w sytuacjach zagrażających życiu

Sytuacja zagrażająca życiu może przytrafić się niespodziewanie – co zrobisz gdy nagle znajdziesz się w podobnej?! Jest kilka trików, które mogą pomóc przetrwać Ci w sytuacji kryzysowej. Niektóre z nich mogą nawet uratować Ci życie! Jak przetrwać? Zaraz się dowiesz z zebranych przez nas porad.

#1 Użyj prezerwatyw aby zabezpieczyć przedmioty przed wodą

facebook.com

Prezerwatywy mogą pomóc uchronić przed wodą telefon oraz inne ważne przedmioty. Wybierasz się na żaglówkę, albo kajaki? Taki pokrowiec może się naprawdę przydać. Na plaży zabezpieczy Twój telefon przed ziarenkami piasku, a korzystanie z ekranu dotykowego nadal będzie wygodne. W chwili zagrożenia życia możesz użyć prezerwatywy do osłonięcia opatrunku. Dzięki niej, będzie też wodoodporny.

#2 Sprawdź, za ile minut zajdzie słońce, za pomocą ręki

jak sprawdzić godzinę za pomocą reki

W takiej sytuacji może znaleźć się każdy z nas, bo powiedzmy sobie szczerze, zwykłe zegarki zostały wyparte przez telefony. A telefony potrafią być zawodne. Jak w terenie sprawdzić ile czasu zostało nam do zachodu słońca?

Złóż słoń i poziomo przyrównaj do słońca (tak jak na obrazku). Liczymy ile palców jest między słońcem, a linią horyzontu, każdy z nich to 15 minut. Cała ręka to jedna godzina.

#3 Użyj własnego biustonosza aby ochronić się przed dymem

brightside.me

Jeśli znajdziesz się w miejscu, gdzie wybuchnie pożar lub przed momentem doszło do eksplozji, musisz wiedzieć że natychmiast trzeba ochronić swoje płuca przed toksycznym popiołem, dymem i kurzem. W tym przypadku możesz użyć miseczki biustonosza jako maski do twarzy – po prostu zakryj nim nos i usta i zaciśnij ramiączka, aby dopasować go do twarzy. Dobrze jest też namoczyć go zimną wodą, by zapobiec poparzeniu dróg oddechowych.

#4 Zabezpiecz swoją twarz przed odmrożeniami używając oliwki

facebook.com

Jeśli na zewnątrz jest mroźno, nałóż na twarz trochę oliwki dla dzieci – stworzy ona cienką warstwę ochronną i pomoże zapobiec odmrożeniom.

#5 Zrób latarnie z dużej butli po wodzie lub mleku

BED SYSTEM 2: Reading lamp that is easy on the eyes... 20061004_6551

Aby stworzyć własną latarnię kempingową, wystarczy założyć latarkę na duży pojemnik wypełniony wodą. Upewnij się, że światło jest skierowane do środka.

#6 Zawsze miej przy sobie koc ratunkowy

Nieważne czy jesteś w domu czy wybierasz się na wycieczkę pod namiot – ta mała rzecz jaką jest koc ratunkowy, naprawdę może uratować Ci życie. Kosztuje tylko kilka złotych, a w zależności od strony którą użyjesz może Cię ochłodzić lub dostarczyć ciepło. Dodatkowym plusem jest fakt, że koc termiczny jest cienki i nie zajmie wiele miejsca w plecaku.

#7 Użyj kredek woskowych jako świeczek

instagram.com/emergencysupplies

W nagłych przypadkach możesz użyć kredek jako źródła ognia i światła. Na przykład kredki Crayola są wykonane z wosku parafinowego, dzięki czemu można je łatwo zapalić – kredki powinny spalać się w około 30 minut.

#8 Spraw, że zapałki staną się wodoodporne

ifirewood-for-life.com

Jak przetrwać bez ognia? No właśnie przecież najprościej zapalić ognisko zapałkami, ale jak to zrobić gdy te są mokre? Wystarczy, że sprawisz aby zapałki były wodoodporne! To możliwe jeśli użyjesz lakieru do paznokci. Zamocz końcówkę zapałki w lakierze, następnie poczekaj aż wyschnie i powtórz czynność z drugiej strony zapałki.

#9 Ogrzej pokój robią kominek z doniczki i świeczek

facebook.com / facebook.com

Jeśli w zimny dzień wyłączy Ci się ogrzewanie, poszukaj kilku dużych cegieł, garnek z terakoty i kilku świec. Zapal świeczki i otocz je cegłami. Odwróć doniczkę do góry dnem i połóż go na cegłach, pokrywając płonące świeczki. Po pewnym czasie spokojnie ciepło może ogrzać cały pokój.

#10 Rozpal ognisko używając cytryny

DSCN1264

Sok z cytryny może przewodzić prąd. I choć jest mało prawdopodobne, abyś miał potrzebne rzeczy pod ręką, warto go znać 🙂 Po prostu weź gwoździe wykonane z cynku, miedziane klipsy i umieść między nimi grosze. Za pomocą drutu połącz metalowe części. Jeśli dotkniesz końcówek drutu pojawi się iskra, która może zapoczątkować ognisko.

Przeczytaj więcej o tym triku w tym artykule: Dziwny trik komandosów – za pomocą cytryny i gwoździ potrafią rozpalić ognisko!

Teraz już wiesz jak przetrwać najtrudniejsze sytuacje zagrażające życiu! Pamiętaj o tych trikach, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy mogą Ci się przydać!

Źródło: brightside.me | Fotografie: facebook.com, facebook.com