×

Jakich lakierów lepiej nie kupować? Zawsze unikaj tych 3 rzeczy

Chociaż lakiery hybrydowe to obecnie najpopularniejszy wybór w kwestii manicure i pedicure, to lakiery klasyczne wciąż często goszczą na naszych paznokciach. Malowanie paznokci „standardowym” lakierem jest dla wielu kobiet rytuałem, który relaksuje i uspokaja. Czas, w którym czekamy na wyschnięcie lakieru jest przeznaczony na słodkie nicnierobienie i odrobinę spokoju, a czasami nawet medytacji. Są jednak pewne rzeczy, które musisz wiedzieć na temat lakierów.

Lakiery do paznokci – jakie niosą zagrożenie dla naszego zdrowia?

jakich lakierów nie używać 1
pinterest.com

Manicure to z pewnością nieodłączny element dopełniający stylizację. Kolorowe paznokcie sprawiają, że czujemy się kobieco i pewnie, jednak niektóre lakiery mają w swoim składzie szkodliwe substancje, które mogą wywoływać alergię, problemy układu nerwowego i układu oddechowego. Jeśli kupujesz kosmetyki, koniecznie sprawdzaj ich skład! Czego unikać?

Formaldehyd

Jedna z najpopularniejszych substancji, które pojawiają się w kosmetykach. Jest bardzo niebezpieczny dla osób ze skłonnościami alergicznymi. Wdychanie formaldehydu może powodować problemy z oddychaniem, zaburzenia pracy serca oraz drgawki. Według badań Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworem, formaldehyd jest rakotwórczy i może wpływać na zachorowanie na białaczkę. Mimo jego szkodliwych właściwości Światowa Organizacja Zdrowia nie wprowadziła zakazu stosowania substancji w kosmetykach. Sam formaldehyd używany do utwardzenia lakieru.

Ftalan dibutylu

jakich lakierów nie używać 2
unsplash.com

Ta substancja powoduje, że lakier jest trwalszy i nie pęka ani nie łamie się na paznokciach. Według badań, przeprowadzonych na zwierzętach ftalan dibutylu powodował zmiany hormonalne, a także uszkodzenia płodu. Warto wiedzieć, że będąc w ciąży używanie lakierów z tą substancją może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale także na nasze dziecko.

Toluen

Toluen ma charakterystyczny zapach rozpuszczalnika, jest przeźroczysty i powoduje, że lakier łatwiej rozprowadza się na paznokciach. Nawet niewielka dawka tej substancji może powodować bóle i zawroty głowy, nudności, osłabienie organizmu, omdlenia oraz zmęczenie. Podobnie jak powyżej wymienione substancje, może doprowadzić do uszkodzenia płodu.

Jakie lakiery wybierać?

jakich lakierów nie używać 3
unsplash.com

Większość marek jawnie wymienia jakie substancje zostały użyte w stworzeniu danego produktu, dlatego też kupując lakiery do paznokci zawsze sprawdzaj ich skład. Dobrze jest wybierać zaufane marki, które nie testują na zwierzętach oraz przy produkcji swoich produktów stawiają na naturalne składniki. Kosmetyki zawierające w swoim składnie metale ciężkie, negatywnie wpływają na nasz organizm, dlatego też warto zminimalizować kontakt z takimi substancjami.

Jakich lakierów używasz do stworzenia idealnego manicure? Czy najczęściej stawiasz na lakiery hybrydowe czy klasyczne lakiery? A może wybierasz żele? Daj znać w komentarzu!

Zobacz także:

1) Lakiery hybrydowe mogą doprowadzić do poważnego uczulenia. Leczenie może trwać 6 miesięcy

2) Malujesz paznokcie przed pójściem spać? Oto sposób jak sprawić by lakier szybko wysechł

3) Rozwiązania ułatwiające życie kobiet. Przydatne każdego dnia!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować