PoradyŁatwo o błąd. Lepiej obierać czy myć pieczarki? Sprawdź

Łatwo o błąd. Lepiej obierać czy myć pieczarki? Sprawdź

Teraz wiem, czy pieczarki powinno się myć
Teraz wiem, czy pieczarki powinno się myć
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | schankz

11.03.2024 17:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mycie warzyw przed zjedzeniem to konieczny nawyk, o jakim powinniśmy pamiętać. Czynność ta jest oczywista, ale mało kto wie, czy powinniśmy myć pieczarki, a może tylko je obierać. Jeśli masz ochotę upichcić z pieczarek prawdziwe smakołyki, to lepiej pamiętaj o tej kluczowej zasadzie. Czy pieczarki wystarczy umyć?

Jeśli kupiłeś pieczarki, to musisz przygotować je jak najszybciej, ponieważ grzyby te błyskawicznie się psują. Nawet jeśli masz na nie pomysł i chęci, to pierwszy etap obróbki pieczarek wcale nie jest tak oczywisty, jak się wydaje. Prawdziwi kucharze powiedzą, że są dwie szkoły, a ludzie dzielą się na tych myjących lub obierających pieczarki. Jak jest naprawdę i czy pieczarki wystarczy umyć?

Czy pieczarki powinno się myć?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością nurtuje niejednego smakosza grzybów, który nie wie, czy lepiej potraktować pieczarki wodą czy nożem. Być może robisz to źle, ponieważ nie wiesz, że moczenie pieczarek w wodzie to nie najlepsze rozwiązanie. Wszystko zależy od poziomu zabrudzeń na grzybach. Jeśli jest ich niewiele, można je usunąć bez konieczności mycia lub szorowania pieczarek. Wtedy najlepiej jest wypłukać pieczarki i osuszyć na ręczniku papierowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy to, jak się myje pieczarki, wpływa na nie negatywnie? Grzyby moczone w wodzie błyskawicznie ją wchłaniają, a to sprawia, że potem nie smakują jak powinny. Wiele osób z pewnością uważa, że pieczarki wystarczy umyć, ale niekiedy o wiele lepiej jest oczyścić je wilgotnym ręcznikiem papierowym lub pędzelkiem. Dzięki temu usuniemy z pieczarek brud, piach oraz inne zanieczyszczenia, których nie chcemy w naszej potrawie. Czy to oznacza, że nie trzeba obierać pieczarek?

Dlaczego obiera się pieczarki?

Jeśli od zawsze sięgasz po nożyk i ściągasz nim z pieczarek skórkę, to możesz być równie zaskoczony co ludzie myjący pieczarki. W przypadku obierania pieczarek również obowiązuje kilka kluczowych zasad, dzięki którym nie stracimy smaku i właściwości grzybów. Łapanie za nóż zamiast mycia pieczarek ma swoje pozytywne strony, kiedy zamierzamy zjeść je prawie na surowo lub nasze grzyby czasy świetności mają za sobą. Wtedy obieramy pieczarki ze skórki, która może nie wyglądać korzystnie, a tym bardziej smakować zachęcająco.

Problem z obieraniem pieczarek zaczyna się, kiedy nasze grzyby zamierzamy smażyć lub gotować, a czas poświęcony na ściąganie z nich skórki będzie zmarnowany. Najlepiej przypatrzeć się pieczarkom i zdecydować, co będzie dla nich w sam raz. Lepiej obrać, a może umyć pieczarki? Jeśli grzyby nie mają na sobie brudu i wyglądają na świeże, to spokojnie możemy zrezygnować z mycia lub obierania pieczarek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także