PoradyLajfhakiCo pozwala zobaczyć nam nasze prawdziwe oblicze? Lustro, czy może zdjęcie?

Co pozwala zobaczyć nam nasze prawdziwe oblicze? Lustro, czy może zdjęcie?

Co pozwala zobaczyć nam nasze prawdziwe oblicze? Lustro, czy może zdjęcie?
Frania
05.12.2019 09:31, aktualizacja: 05.12.2019 12:49

Pewnie wiele osób przeżyło to na własnej skórze. Patrzymy na swoje odbicie w lustrze i nasze zdjęcie i nagle uświadamiamy sobie, że wyglądamy zupełnie inaczej. Tak jakby kamera aparatu używała magicznego filtru, który nas totalnie zmienił. A może to kwestia lustra?

Dziś spróbujemy znaleźć odpowiedź na następujące pytania: co jest bliższe rzeczywistości - odbicie w lustrze, czy zdjęcie? I skąd te różnice?

#1 Aspekt psychologiczny

Obraz

Mamy tendencję do patrzenia w lustro najczęściej kiedy jesteśmy w domu - w środowisku, w którym czujemy się bezpiecznie i pewnie. Zdjęcia z reguły wykonywane są w innych miejscach i ukazują moment, przez co możemy być spięci i nieprzygotowani. Dlatego czasem, kiedy spoglądamy w lustro przed udaniem się na imprezę, widzimy atrakcyjną wersję siebie. A następnego dnia, patrząc na zdjęcia z imprezy, nagle zauważamy, że jednak wyglądaliśmy źle.

#2 Kąt

Obraz

Nasze twarze nie są symetryczne. Dotyczy to absolutnie wszystkich - choć w różnym stopniu. I właśnie tutaj leży przyczyna. Każdego ranka, gdy patrzymy w lustro, stoimy w tym samym miejscu, obserwując się za pośrednictwem znanej perspektywy. W związku z tym przywykliśmy do obserwacji naszej twarzy pod konkretnym kątem. Ale jeśli chodzi o fotografie, rzadko ukazują nas w znanych z lustra pozycji. Oczywiście, o ile nie jesteś gwiazdą pokroju Audrey Hepburn i zawsze wiesz jak się ustawić, aby wyjść na zdjęciu idealnie.

#3 Balans bieli

Obraz

Każdy rodzaj oświetlenia ma swoją własną temperaturę. Gdy patrzymy w lustro, nie jesteśmy w stanie zarejestrować tej różnorodności temperatur. To dlatego, że nasz mózg - jako "superkomputer" - automatycznie wyrównuje wszelkie różnice i "pokazuje" nam cerę, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Fotografie natomiast oddają oświetlenie takim, jakie naprawdę jest i wszelkie zaburzenia kolorów, które w ten sposób powstają oddawane są na zdjęciach.

#4 Skupianie się na konkretnych częściach ciała

Nie zapominajmy, że kiedy patrzymy w lustro, zwykle koncentrujemy się na konkretnej części ciała i nie widzimy ogólnego obrazu. Ale kiedy patrzymy na fotografię, widzimy całokształt i możemy zauważyć rzeczy, które wcześniej wydawały się niewidoczne (np. zła postawa itp).

#5 Lustrzane odbicie

Obraz

W odbiciu lustrzanym zawsze widzimy odwróconą wersję siebie, co ostatecznie kształtuje nasze postrzeganie własnej osoby. Fotografie natomiast przedstawiają nam sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych - niezwykłą perspektywę, która może być dla nas totalnym zaskoczeniem.

Biorąc powyższe pod uwagę, możemy stwierdzić, że tylko fotografie mogą dać nam obiektywną informację o naszym wyglądzie. Ale nawet jeśli nie zawsze dobrze wyglądamy na zdjęciach, nie powinniśmy wpadać w depresję. Być może to kwestia złego oświetlenia, nieodpowiedniego momentu lub wielu innych czynników. Nie bierzmy tego do siebie!

Zaskakującymi faktami podziel się ze swoimi znajomymi!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także