PoradyPsychologiaStosuję technikę "zamknięcia dnia". Bezsenność minęła jak ręką odjął

Stosuję technikę "zamknięcia dnia". Bezsenność minęła jak ręką odjął

Bezsenność, narkolepsja, koszmary senne czy chrapanie to dolegliwości, które zaliczane są do zaburzeń snu. Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie cierpi na nie co trzeci dorosły Polak. Jak wyleczyć się z bezsenności?

Zaburzenia snu dotyczą już co trzeciego dorosłego Polaka.
Zaburzenia snu dotyczą już co trzeciego dorosłego Polaka.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Katarzyna Bialasiewicz

13.03.2024 13:55

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. W trakcie snu regeneruje się cały organizm. To jedyny moment, kiedy możemy na chwilę odciąć się od rzeczywistości. Niestety coraz więcej osób boryka się z zaburzeniami snu, które odbijają się na kondycji fizycznej, ale też psychicznej.

Niewystarczająca ilość snu obniża odporność, podwyższa poziom odczuwanego stresu, a także sprzyja rozwojowi cukrzycy i depresji. Psycholog Małgorzata Fornal-Pawłowska, w rozmowie z serwisem Twoje Zdrowie RMF FM wyjaśniła, skąd bierze się bezsenność i jak "wyłączyć" mózg przed snem, aby lepiej zasnąć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skąd bierze się bezsenność?

Bezsenność to nie tylko problemy z zaśnięciem, ale i z utrzymaniem snu. Osoby borykające się z zaburzeniami snu budzą się co 2-3 godziny, a po wybudzeniu przez długi czas nie mogą zasnąć. Ten proces zaburza przejście w fazę REM, która jest kluczowa dla regeneracji organizmu. Bezsenność wynika z nadmiaru stresu, depresji lub innych zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają szybkie zaśnięcie. Godzinami leżymy w łóżku, przekładamy się z boku na bok, liczymy słynne baranki, a sen i tak nie przychodzi.

Bezsenności towarzyszą gonitwa myśli, napięcie myśli czy szybsze bicie serca. Ciało jest w ciągłej gotowości, mimo ogromnego zmęczenia. Jeśli ten stan trwa dłużej niż trzy tygodnie, należy udać się do lekarza, a najlepiej psychologa. Specjalista pomoże dotrzeć do źródła problemu i wdroży odpowiednie leczenie.

Jak wyłączyć mózg przed snem?

Nie zawsze mamy wpływ na to, co spotka nas w ciągu dnia. Wieczorem, kiedy kładziemy się do łóżka, mamy chwilę na to, aby przeanalizować miniony dzień. To właśnie wtedy zaczyna się słynna gonitwa myśli, która utrudnia zasypianie. Jak wyłączyć mózg przed snem? Musisz się wyciszyć. Zacznij od wyłączenia urządzeń elektronicznych, które mogłyby cię rozpraszać. Nie korzystaj ze smartfona, komputera czy telewizora na dwie godziny przed planowanym zaśnięciem.

Wypij herbatę uspokajającą, np. z melisy, waleriany czy wyciągiem z CBD. Postaraj się nie dostarczać sobie silnych bodźców. Specjaliści polecają też technikę zamykania dnia. Na czym ona polega? - Wypisujemy w tej technice to, co udało się danego dnia, a co było trudne, co nas martwi. Dokonuje się selekcji, co czeka nas następnego dnia. Całość zajmuje około 15-20 minut — wyjaśnia dr Fornal-Pawłowska w rozmowie z RMF FM.

W ten sposób pozbywamy się niechcianych myśli, zmartwień czy nadmiaru emocji. Taka samoregulacja pomoże nam uniknąć nadmiernego stresu czy lęku, przez co sen przyjdzie znacznie szybciej. Specjalistka zaznacza, że taka autoterapia powinna być powtarzana codziennie, przez 6 do 8 tygodni.

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl