PoradyNie boję się ataku zimy. Odmrażacz do szyb robię sam i rano szybko ruszam do pracy

Nie boję się ataku zimy. Odmrażacz do szyb robię sam i rano szybko ruszam do pracy

Zamarznięte szyby w aucie to zmora wielu kierowców.
Zamarznięte szyby w aucie to zmora wielu kierowców.
Źródło zdjęć: © Freepik
21.11.2023 09:34

Zima już za rogiem, dlatego warto zadbać o odpowiednią widoczność na drodze. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować płyn na zamarznięte szyby.

Niskie temperatury w okresie zimowym dają nam się we znaki. Nie inaczej jest z samochodami, które często nie stoją w wiatach lub garażach, przez co narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne. Skrobanie szyb to zimowa codzienność, bez której nie można wsiąść za kółko. Jednak wcale nie musi tak być.

Jak rozmrozić szybę?

Okazuje się, że wcale nie trzeba poświęcać na to wiele czasu i nerwów przed podróżą. W kilku prostych krokach można zrobić to samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzisz czas, a jednocześnie poczujesz się bezpiecznie na drodze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zanim uruchomisz samochód, koniecznie sprawdź, czy wycieraczki są wyłączone. W przeciwnym razie, jeśli są przymarznięte, zafundujesz sobie dodatkowe koszta, ponieważ uszkodzisz ich mechanizm. Następnie odpal dmuchawę, a ciepłe powietrze skieruj na przednią szybę pojazdu. Dzięki temu szybko zniknie z niej lód oraz problematyczny szron.

Warto pamiętać, że przednia szyba to za mało, ponieważ nie można zapominać o tej tylnej — ona też zamarza. Uruchom grzanie skierowane właśnie na nią. Nie bez znaczenia są też lusterka, bo oszronione ograniczają nasze manewry do zera. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj również o ich odmrożenie.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zamarzniętych szybach?

Uruchomienie klimatyzacji pomoże pozbyć się nadmiernej wilgoci z wnętrza samochodu. Na dodatek zapobiegnie parowaniu przedniej szyby, co z pewnością usprawni proces przygotowania auta to jazdy. Dopiero teraz możesz sięgnąć po miotełkę, aby pozbyć się nadmiaru śniegu. Warto zacząć od dachu pojazdu, ponieważ właśnie tam znajduje się go najwięcej.

Zamarznięte szyby od dziś staną się tylko wspomnieniem.
Zamarznięte szyby od dziś staną się tylko wspomnieniem. © Freepik

Ostatnim krokiem jest zastosowanie odmrażacza do szyb, dzięki któremu o wiele szybciej pozbędziesz się niechcianego szronu. Najpierw spryskaj nim szybę, a dopiero po kilku minutach sięgnij po skrobaczkę. Jednak jaki płyn wybrać?

Remedium na zamarznięte szyby

Ten niepozorny specyfik może stać się naszym najlepszym przyjacielem w okresie zimowym. Można go kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie w domu. Wszystko, co potrzebne, to butelka z atomizerem oraz mieszanina 60 ml octu, 60 ml spirytusu, 30 ml płynu do naczyń i 1 litra wody.

Ważne jest także stosowanie go w odpowiedni sposób. Powinniśmy używać go wieczorem, spryskując dokładnie szyby samochodowe. Ocet i woda wytworzą na powierzchni ochronną powłokę, która będzie miała niską temperaturę zamarzania. Dzięki temu lód nie będzie aż tak mocno do niej przywierał.

Jak jeszcze pozbyć się problemu zamarzających szyb? Warto wykorzystać do tego osłonę na przednią szybę, która idealnie sprawdzi się jako kombo z odmrażaczem do szyb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także