InspiracjeMiejscaNie musisz jechać do Włoch. W Polsce też mamy krzywą wieżę

Nie musisz jechać do Włoch. W Polsce też mamy krzywą wieżę

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich.
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Albin Marciniak
10.04.2024 10:14

Chciałbyś zobaczyć Krzywą Wieżę w Pizie? Nie musisz lecieć do Włoch. Wystarczy, że udasz się na południe Polski. Śląska Piza cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najpopularniejszych budowli na świecie. Co roku odwiedza ją ok. 10 milionów turystów. Budowę rozpoczęto w 1174 r., jednak ukończono ją 199 lat później. W drugim etapie budowy wieży konstrukcja zaczęła się przechylać.

Przechył zwiększa się z każdym rokiem. Zespoły naukowców robią, co mogą, aby powstrzymać zawalenie się budowli. Nie musisz jechać do Włoch, żeby podziwiać krzywą wieżę. Wystarczy, że udasz się na południe Polski. Choć śląska Piza jest znacznie mniejsza niż włoska, przyciąga setki turystów. Co warto o niej wiedzieć?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdzie znajduje się śląska Piza?

Ząbkowice Śląskie to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku. Pierwsze zapiski dotyczące miasta pojawiły się już w XIII wieku. Wówczas nazywało się... Frankenstein. W mieście znajduje się nawet Laboratorium Frankensteina, w którym można dowiedzieć się, co łączyło szalonego naukowca z niewielkim, śląskim miasteczkiem.

To właśnie w Ząbkowicach Śląskich znajduje się śląska Piza. Historia powstania tej konstrukcji jest owiana tajemnicą, bowiem historycy nie są w stanie ustalić, kiedy została zbudowana i kto ją zaprojektował. Wedle niemieckich naukowców, krzywa wieża w Ząbkowicach najprawdopodobniej stanowiła część zamku książąt świdnickich, który powstał w XIII lub XIV wieku.

Śląska Piza mierzy 34 metry wysokości, a jej odchylenie wynosi 2,12 m. W 1858 roku górna część wieży uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Początkowo władze chciały rozebrać budynek, jednak podjęto decyzję o odnowieniu zniszczonych fragmentów. Obecnie wieża jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Ząbkowicach Śląskich. Budowla przyciąga setki turystów.

Czemu wieże się przechylają?

Krzywa Wieża w Pizie została wykonana z marmuru. W trakcie drugiego etapu budowy konstrukcja zaczęła się przechylać. Architekci od lat próbują zmniejszyć pochylenie wieży, jednak nie wykluczają, że z biegiem czasu może runąć.

Czy ten sam los spotka śląską Pizę? Nie wiadomo. Naukowcy ustalili, że Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich mogła przechylić się na skutek ruchów tektonicznych Ziemi. Nie wykluczają jednak, że wieża od początku była przechylona. Ówcześni architekci chcieli, aby budowla wyróżniała się na tle innych miast.

Jeśli planujesz urlop na Dolnym Śląsku, wybierz się do Ząbkowic Śląskich. Miejscowość znajduje się nieopodal Wrocławia. Niespełna 30 km dalej znajduje się słynny pałac Marianny Orańskiej, kopalnia złota i Twierdza Kłodzko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także