NewsyPlastikowe cegły z recyklingu. Wyglądają jak klocki, a budują z nich nawet szkoły

Plastikowe cegły z recyklingu. Wyglądają jak klocki, a budują z nich nawet szkoły

Plastik to trwały, ale bardzo nieekologiczny materiał, który przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska. No... chyba że zaczniemy go recyklingować tak jak Conceptos Plasticos. Firma wykorzystuje zużyty plastik do odlewu cegieł budowlanych.

Recykling plastiku to wielka szansa
Recykling plastiku to wielka szansa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | nordroden

Globalne ocieplenie to nie mrzonka, a problem, który dotyczy każdego z nas. Ekolodzy od lat biją na alarm. Co roku odnotowuje się rekordowe temperatury, a lodowce topnieją w zastraszającym tempie. Musimy zacząć poważniej podchodzić do ochrony środowiska. Jednym z najważniejszych i zarazem najprostszych sposobów jest recykling.

Conceptos Plasticos to kolumbijska firma, która zajmuje się recyklingiem plastiku. Przedsiębiorstwo zamienia go w materiały budowlane wysokiej jakości. To miejsce pracy wielu lokalnych mieszkańców, którzy biorą aktywny udział w pozyskiwaniu zużytego surowca. Jak wygląda recykling plastiku w tym przedsiębiorstwie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Suszenie butów

Recykling plastiku to przyszłość

Plastik to najpopularniejszy surowiec, który wykorzystywany jest w niemalże każdym sektorze gospodarki. To tani, wytrzymały i.... wysoce nieekologiczny materiał, który rozkłada się setki lat, zanieczyszczając przy tym środowisko. Na szczęście plastik można zrecyklingować i dać mu drugie życie. Okazuje się, że może mieć bardzo ciekawe i przydatne zastosowanie.

Conceptos Plasticos to firma zajmująca się recyklingiem plastikuprzerabianiem go na cegły budowlane. Przedsiębiorstwo zatrudnia lokalnych mieszkańców, którzy zbierają odpady z wysypisk czy ulicy. Niechciany materiał wykorzystywany jest do produkcji twardych i wytrzymałych cegieł, zazębiających się ze sobą niczym klocki lego.

Zaawansowany recykling odpadów to przyszłość naszej planety. Nie ma co do tego wątpliwości. Ale Conceptos Plasticos to nie tylko przedsiębiorstwo budowlane. Właściciele firmy współpracują z każdym, kto chce zarobić trochę pieniędzy. W ten sposób zmniejszają poziom ubóstwa w regionie i przyczyniają się do poprawy środowiska w Mosquerze.

Jak powstają plastikowe cegły?

Conceptos Plasticos zatrudnia tzw. zbieraczy. To osoby, które na co dzień zajmują się zbieractwem i sprzedażą odpadków. Firma postanowiła ułatwić im to zadanie, przyczyniając się do oczyszczenia miasta z odpadków. Współpracownicy przynoszą worki wypełnione odpadami, które zostają poddane wstępnemu recyklingowi.

Po przesortowaniu odpadów plastik jest pakowany do kruszarki, a następnie do urządzenia, które topi tworzywo. Płynna masa trafia do specjalnych foremek, z których to tworzy się odlew cegieł, belek lub innych elementów konstrukcyjnych. Wypełniona forma jest wkładana do dużego pojemnika wypełnionego zimną wodą, gdzie tężeje. Tak przygotowana cegła jest gotowa do użycia.

Plastikowe cegły trafiają m. in. na Wybrzeże Kości Słoniowej. W całym kraju jest ponad 300 sal lekcyjnych zbudowanych z cegieł przypominających ogromne klocki. Dla afrykańskich dzieci szkoły budowane dzięki cegłom z recyklingu to szansa na zdobycie wykształcenia i lepsze życie.