PoradyLajfhakiRano rozbudza lepiej niż kawa. Wystarczy tylko 20 minut

Rano rozbudza lepiej niż kawa. Wystarczy tylko 20 minut

Kobieta leży w łóżku
Kobieta leży w łóżku
Źródło zdjęć: © Getty Images | Charday Penn

31.12.2023 09:24, aktual.: 31.12.2023 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sen jest całkowicie normalną potrzebą każdego z nas, ale nie wszyscy śpimy tak samo. Dla wielu ten czas odpoczynku jest bardzo męczący, a inni zasypiają po przyłożeniu głowy do poduszki. Niezależnie od tego, jakiej jakości masz sen, na pewno wiesz, że poranki bywają trudne. Jak się skutecznie obudzić rano?

Zbyt mała ilość snu odbija się za dnia, ponieważ jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni oraz poirytowani. Wtedy te emocje przekładają się na prace, życie rodzinne i pozostałe obowiązki. Z tego powodu wiele osób decyduje się na picie kawy, która ma szybko dodać energii. My mamy coś o wiele lepszego!

Dlaczego źle śpimy?

Na jakość oraz długość naszego snu ma wpływ wiele czynników. Do najczęstszej przyczyny zaliczyć możemy stres, który już jest nieodłączną częścią życia. Negatywne emocje przekładają się nie tylko na samopoczucie, ale też sen. Z tego powodu warto zdecydować się na ćwiczenia oddechowe lub relaksacyjne, które zmniejszą uczucie przytłoczenia. Kolejną przyczyną słabego snu jest bezsenność, czyli choroba, która dotyka blisko 20 proc. naszego społeczeństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Brak snu może powodować także niezdiagnozowana choroba, która w ten sposób daje pierwsze objawy. Podobnie zadziałać mogą niektóre z lekarstw, które przyjmujemy na stałe, a wtedy koniecznie należy skonsultować to ze swoim lekarzem. Mało kto pamięta o tym, że przed snem powinniśmy unikać niebieskiego światła, czyli sprzętów elektronicznych. Najlepiej pozbyć się ich z sypialni, a alarm w telefonie zamienić na zwykły budzik.

Co robić rano, aby obudzić się po spaniu?

Bardzo często lub codziennie większość z nas ma problem, aby wstać z łóżka. Szczególnie jest to uciążliwe, kiedy nasze obowiązki wzywają z samego rana. Zaklinanie rzeczywistości nie wpłynie na to, że magicznie będziemy mogli leżeć lub dosypiać w nieskończoność. Zazwyczaj po przebudzeniu, a jeszcze z zamkniętymi oczami przyrządzamy sobie aromatyczną filiżankę kawy, która ma pomóc na nasze codzienne problemy.

Zapomnij o kawie i przegnaj sen inną aktywnością
Zapomnij o kawie i przegnaj sen inną aktywnością © Freepik

Napój ten ma być przyjemnością, a nie pobudzaczem organizmu. Kawa pita w dużych ilościach może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku, mimo swoich prozdrowotnych właściwości. Z tego powodu lepiej jest pić ją towarzysko, a nie na kubki. Co więcej, istnieje o wiele skuteczniejszy sposób na rozbudzenie się, a dowiedli tego badacze z School of Sport, Health and Exercise Science w Portsmouth z Wielkiej Brytanii.

20 minut pomaga?

Według przeprowadzonego eksperymentu 20 minut jazdy na rowerze, czyli ćwiczenia sercowo-naczyniowego pomogło poprawić kondycję psychofizyczną ankietowanych. Aktywność fizyczna działa lepiej od kawy, ponieważ dzięki niej pozbywamy się uczucia zmęczenia po słabym lub całkowitym braku snu. Nie trzeba od razu kupować roweru, a wystarczy udać się o poranku na spacer, zapisać się na fitness lub basen. Tyle wystarczy, aby wypoczętym zacząć nowy dzień.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także