PoradyPsychologiaOddychanie księżycowe czyni cuda. Zapomnisz o liczeniu baranów i innych trikach

Oddychanie księżycowe czyni cuda. Zapomnisz o liczeniu baranów i innych trikach

Oddychanie księżycowe ułatwia zasypianie.
Oddychanie księżycowe ułatwia zasypianie.
Źródło zdjęć: © Freepik | Freepik Company S.L. - www.freepik.com
19.12.2023 13:00, aktualizacja: 19.12.2023 13:22

Nie możesz zasnąć? Ten problem dotyka coraz więcej osób. Zanim sięgniesz po leki nasenne, wypróbuj metodę, która nic nie kosztuje, a daje niemalże natychmiastowe efekty. Wystarczy, że nauczysz się odpowiednio... oddychać.

Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Każdy z nas powinien zapewnić sobie 7-8 godzin nieprzerwanego snu, aby organizm miał szansę się zregenerować. Niestety, coraz więcej osób uskarża się na problemy z zasypianiem, co odbija się na funkcjonowaniu organizmu. Stajemy się mniej odporni, przemęczeni, rozdrażnieni, a każda czynność kosztuje nas mnóstwo siły i energii.

Jak rozwiązać ten uciążliwy problem? Trzeba zidentyfikować jego źródło. Może być to stres, przemęczenie, nerwica, depresja, brak ruchu czy nieprawidłowa higiena snu. Przedstawiamy metodę, która ułatwi ci zasypianie. I wbrew pozorom, nie jest to magiczna tabletka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak działa oddychanie księżycowe na zasypianie?

Stres, praca, szybkie tempo życia czy nadmiar obowiązków — to wszystko wpływa na jakość snu. Wieczorem mamy chwilę na to, żeby odsapnąć. To właśnie wtedy organizm domaga się uwagi, nie pozwalając nam zasnąć. Jak wyciszyć spiralę natrętnych myśli? Wypróbuj oddychanie księżycowe, innowacyjną metodę medytacji, która ułatwi ci zasypianie.

Jak przeprowadzić taką medytację? Usiądź wygodnie. Weź powolny, głęboki wdech. Zatkaj sobie prawe nozdrze, a następnie, powoli wypuść powietrze lewą dziurką. Wdech i wydech powinien być miarowy i trwać tyle samo. W trakcie medytacji postaraj się o niczym nie myśleć. Skup się tylko na oddechu. Po pięciu minutach dotlenisz organizm, obniżysz ciśnienie i uspokoisz pracę serca, co ułatwi ci zaśnięcie.

Korzyści z medytacji księżycowej

W ubiegłym roku grupa naukowców przeprowadziła badania dotyczące medytacji oddechowej. Przebadano 30 osób. Po zakończonej medytacji podłączono je do aparatu EEG. Badanie wykazało, że tylna część mózgu odpowiadająca za odczuwanie relaksu stała się najbardziej pobudzonym obszarem, co potwierdza skuteczność medytacji.

Drugie badanie tylko utwierdziło naukowców w przekonaniu, że ta innowacyjna metoda medytacji naprawdę działa. Badacze poprosili 149 studentów, aby przez miesiąc ćwiczyli oddychanie lewą dziurką nosa. Po czterech tygodniach studenci przyznali, że zasypiają znacznie szybciej, a ich sen jest głębszy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także